Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 16:12
 
FETÖ, AK Parti'yi Eritiyor
FETÖ isimli eli kanlı terör örgütüne karşı yürütülen savaşın AK Parti'nin kapısına dayanması AK Parti'yi zorlamaya başladı. FETÖ'nün siyasi ayağına dokunamayan AK Parti kan kaybetmeye başladı.
SİYASET Haberi
FETÖ, AK Parti'yi Eritiyor

Türkiye'de dershanelerin kapatılması için çalışma içerisine girilmesi üzerine FETÖ ile irtibatlı olduğu söylenen devlet içerisindeki yapının 17-25 Aralık olaylarını başlatmasından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti Hükümeti, Fetullah Gülen'in liderliğindeki Fetullah Cemaati'ni terör örgütü listesine girmesi için harekete geçmiş ve FETÖ/PYD ismiyle terör örgütü olarak işlem görmeye başlamıştı. Bu süreçte kamuoyunda bu inandırıcı bulunmamış hatta AK Parti'nin kendi içerisinde bile homurdanmalar yaşanıyordu.

 

Kamuoyunda, "Yolsuzlukların üzerine gidilmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti en iyi savunma saldırıdır taktiği uyguluyor" eleştirilerini beraberinde getiriyordu. Kamuoyundaki hava, yolsuzluk dosyalarının üzerini örtmek için bu yönde bir atak yapıldığı dilleniyordu.   Türkiye'de yaşanan 17/25 Aralık olaylarından sonra yapılan ilk genel seçimlerde Fetullah Cemaati'nin terör örgütü listesine alınmasını yüksel dille eleştiren AK Partili bakanlar ve milletvekilleri aday gösterilmiyor ve siyaset arenasının dışında bırakılıyordu. Buna Bülent Arınç, Ömer Çelik, Hakan Şükür örmek gösterilebilir. Genel seçimlerde tamamı olmasa da aşırı sivrilen isimler aday gösterilmezken, yinede FETÖ ile ilişkisi olduğu iddia edilen ama fazla sivrilmemiş isimler yinede aday gösterilmiş ve seçilmişlerdi.

 

Yerel seçimlere bakıldığında ise Türkiye geneli hiçbir değişiklik yapılmadan aynı adaylarla seçime gidilmişti. Samsun'da yalnızca mevcut başkanlardan Terme Belediye Başkanı Ahmet Yirmibeşoğlu’dan yaşından dolayı kendi aday olmamıştı.   Devletin istihbarat birimlerinin askerin içerisindeki FETÖ üyelerine karşı hazırladığı raporlar ışığında toplanacak olan Yüksek Askeri Şurası'nda, askerin içerisinde örgütlenmiş olan FETÖ'ye büyük darbe vurma hazırlığında olduğu kamuoyunda biliniyordu. Şura öncesi Türk Ordusu içerisinde yuvalanmış FETÖ üyeleri darbe kalkışmasına kalkmış ve darbe girişimi halkın sokağa dökülmesi üzerine geri püskürtülmüştür. Darbe kalkışmasının ardından yüzlerce şehit, binlerce gazi ve milyarlarca dolarlık bir ekonomik kayba uğrayan Türkiye, büyük devlet olduğunu göstererek anında içerideki hainlere karşı operasyonlara başlarken, Suriye'ye askerini sokarak hem içeride hem dışarıda büyük bir mücadeleye girişmişti.  

 

Darbe kalkışması öncesi FETÖ'nün terör örgütü olduğuna inanmayanlar, darbe girişiminin ardından FETÖ'nün gerçek yüzünü görmüştü. Darbe girişimiyle birlikte FETÖ üyeleri anında yeraltına çekilmiş ve kamuoyunda FETÖ'yü en fazla kendilerinin eleştirmeye başladıkları görülmüştü. Darbe girişiminin ardından meydanlara inerek bayrak sallayan birçok ismin FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanmaları buna örnek gösterilebilir. Türkiye geneli başlayan FETÖ operasyonlarında askerler, polisler, öğretmenler, sağlık personelleri, sporcular, esnaflar, işadamları, akademisyenler, gazeteciler birer birer gözaltına alınıyor ve tutuklanıyorlardı.    

 

Operasyonların FETÖ'nün siyasi ayağı kısmına gelindiğinde ise operasyon yapılmıyor ve bu durum kamuoyunda tepkiyle karşılanıyordu. AK Partililer, "Bizde FETÖ'cü yok. Hepsini 17/25 Aralık sonrası temizledik" açıklamaları yapıyordu. Fakat 17/25 Aralık olaylarından sonra yapılan yerel seçimlerde hiçbir değişiklik yapılmamış ve Türkiye geneli yüzlerce belediyede 2-3 belediye harici aynı isimlerle yola devam edilmişti. FETÖ operasyonları çerçevesinde ifade veren, tanıklar, şüpheliler ve sanıklar sürekli siyasetçi ve belediye başkanlarının ismini geçiriyordu ama siyasete operasyonlar yapılamıyordu. Bu durum kamuoyunda tepkileri doğurması üzerine AK Parti'nin yaptırdığı kamuoyu anketlerinde büyük oy kayıplarının yaşandığının görülmesi üzerine Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara ve İstanbul başta olmak üzere 6 belediye başkanını istifa etmelerini istemiş ve belediye başkanları istifalarını vermişti.  

 

Halk temizliğin devam etmesini sabırsızlıkla beklerken, AK Parti'nin tabanından tavanına sızmış olan FETÖ'yü partiden temizleyip, tekrar oy oranını yükseltmenin arayışına girdiği öne sürülmekte. Kamuoyunu tatmin edecek temizliğin yapılmaması durumunda AK Parti'nin kan kaybının devam edeceğinin farkına varan AK Parti kurmayları girmiş oldukları bu girdaptan biran önce sapa sağlam çıkmak için sürekli bir çalışma içerisinde oldukları dillenmekte. AK Parti'nin FETÖ konusunda kamuoyunu tatmin edici bir çalışmayı gerçekleştirememesi durumunda tıpkı ANAP, DYP gibi siyaseten biteceği gözüyle bakılıyor.  

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: FETÖ,, AK, Parti'yi, Eritiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı