Haber Detayı
14 Aralık 2018 - Cuma 08:44
 
Fıstıkcıoğlu, 'Al-Sal vatandaşın güveni zedeliyor'
İşadamı Kemal Fıstıkcıoğlu, "Samsun'da güvenlik kuvvetlerinin sokaklarda suç ve suçluyla mücadele kapsamında gözaltına aldığı şüphelilerin aynı gün içerisinde yargı tarafından serbest bırakılması vatandaşın sisteme olan güvenini zedelemekte" dedi.
GÜNDEM Haberi
Fıstıkcıoğlu, 'Al-Sal vatandaşın güveni zedeliyor'

Son dönemlerde polis ve jandarmanın sokaklarda uyuşturucu, kesici ve delici aletle mala veya cana kast gibi toplum huzurunu bozan asosyal davranışlar sergileyen bireylere karşı yapmış olduğu çalışmalar neticesinde hergün onlarca kişinin gözaltına alındığının görüldüğünü kaydeden Fıstıkcıoğlu, "Toplumun huzur ve güvenliğini bozarak, can ve mal güvenliğini ihlal eden bireylerin gözaltına alınanların birkaç saat sonra ellerini kollarını sallaya sallaya polis merkezi veya adliyeden çıktıklarına şahit olunmakta" dedi.

 

Örneğin, bir mahalle esnafını alkol veya uyuşturucu kullanarak işyerini basan, delici veya kesici aletle tehdit ederek darp edenlerin şikayet edilmesiyle güvenlik kuvvetlerinin kısa sürede failleri ele geçirme başarısının Samsun'da Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu vurgulayan Fıstıkcıoğlu, "Güvenlik kuvvetlerinin faillerin olay yerinden uzaklaşmış olması durumunda dahi kısa sürede yakaladığı görülmekte. Yakalanan şüphelilerin birkaç saat sonra nöbetçi savcılık veya nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakıldığı anlaşılmakta. Serbest kalan şüpheliler olayı gerçekleştirdikleri alana dönerek ve olayı gerçekleştirdikleri mekanın sahibini yine sözlü tacizde bulunmaktalar. Bu gibi olaylara şahit olan vatandaşların devletine olan güvenleri sarsılmakta" diye konuştu.

 

Samsun'da aynı gün içerisinde silahla farklı olaylarda iki kişiyi yaralayan şahısların yakalanmalarından birkaç saat sonra savcılık tarafından serbest bırakıldığına ve hemen akabinde bir başka vatandaşı silahla ağır yaraladıklarını hatırlatan Fıstıkcıoğlu, "Buna benzer olaylar artık Samsun'da sıradanlaşmış durumda. Samsun'da artık vatandaşın gözünde, ne yaparsan yap serbest kalınıyor izleniminin yerleşmesine neden oluyor. Gözaltına alınan şüphelilerin gün içerisinde tekrar elini kolunu sallayarak dolaşıyor olmaları, öyle olmasa dahi devletin suçluları koruyup kolladığı izleniminin doğmasına sebep olmakta" diye belirtti.

 

Şehrin canın yakan suç örgütlerine karşı güvenlik kuvvetlerinin aylarca yapmış oldukları teknik ve fiziki takip sonucu yapılan operasyonlarında son dönemlerde fiyasko ile sonuçlandığına işaret eden Fıstıkcıoğlu, "Samsun'da birçok çete yapılanmasının cirit attığı inkar edilemez. Güvenlik kuvvetlerinin tespit edebildiği çete yapılanmalarını aylarca teknik ve fiziki takip sonucu yapmış oldukları operasyonların ardından tutuklanan çete üyelerinin birçoğu anında serbest bırakılırken, tutuklananların tamamının ise ilk mahkemede serbest bırakıldıkları anlaşılmakta. Bu durumda vatandaşın çeteler karşısında kendisini güçsüz hmesine ve çete üyelerinin zorbalıklarına ses çıkaramamalarına neden olmakta" diye kaydetti.

 

Aynı gün içerisinde alınıp birkaç saat içerisinde şüphelilerin serbest bırakılmasının nedeni olarak cezaevlerinin kapasitelerinin çok üzerinde doluluk olmasından kaynaklandığının ileri sürüldüğünü vurgulayan Fıstıkcıoğlu, "Cezaevlerinin doluluk oranının kapasitelerinin üzerinde seyretmesinden kaynaklı, suç işleyenlerin mümkün oldukça tutuklu yargılanmamalarına çalışıldığı öne sürülmekte. Bu durumda malına ve canına kast edilen vatandaşlarda rahatsızlığa neden olmakta. Madem cezaevlerinde oluşan yoğunluktan şüpheliler tutuksuz yargılanıyor, o zaman neden cezaevleri bir af düzenlenerek kader mahkumu olarak yatan insanlar serbest bırakılarak sistem normale döndürülmüyor? Cezaevleri dolu diye vatandaşın devletine güveninin sarsılmasına müsaade edilmemeli" vurgusunu yaptı.

 

MHP'nin af teklifinin yerinde bir hamle olduğunu sözlerine ekleyen Fıstıkcıoğlu, "MHP ülkede yaşanan bu adaletsizliğin son bulması için hükümete af teklifinde bulunmuş ve kimi AK Partililerin bu olaya karşı çıkmasıyla Cumhur İttifakı dağılmanın eşiğine gelmişti. Sonradan yine birleşmiştir. Af konusu MHP'nin vatandaşa verdiği sözdür. MHP'nin sözünde durması ve affın biran önce hayata geçirilmesi için bastırması gerekmekte. AK Parti'nin de artık silkelenerek ülkede yaşanan asayiş terörünün önüne geçebilmek için tek yolun af olduğu gerçeğini kavraması ve çalışma yapması gerekmekte" şeklinde konuştu.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Fıstıkcıoğlu,, 'Al-Sal, vatandaşın, güveni, zedeliyor',
Yorumlar
Haber Yazılımı