Haber Detayı
18 Kasım 2019 - Pazartesi 18:58
 
Grup Abdal, ‘Yola Revan Olduk Geliyoruz Samsun Kapılarına...’
Tiyatro Konser Organizasyon tarafından 19 Kasım 2019 tarihinde Samsun Atakum'da bulunan Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezinde saat 20.00'de ezgilerle dolu bir gece geçirecekler.
SANAT Haberi
Grup Abdal,  ‘Yola Revan Olduk Geliyoruz Samsun Kapılarına...’

Grup Abdal'ın konseri ücreti 50.00.TL'den satışa sunulmuş olup biletler Violet Cafe, Yeşilyurt AVM Byshopbidi'de satışa sunulmuştur. Bilet ve organizasyon için iletişim telefonu şöyle 0 531 268 04 86'dan ulaşılabilir.

 

BİR NEFES DE BİZ VERELİM, OMUZUNA BİR EL DE BİZ KOYALIM
Tiyatro Konser ‘in organize ettiği Grup Abdal, konserine ilişkin, Grup Abdal Samsunlu dinleyicilerine gelmeden önce şöyle sesleniyor.

"Ardı sıra upuzun gölgesine basarak gidiyorum, Kendimce oyunlar oynuyorum, Eşeğimin ayağı bastıkça babamın gölgesine, Sobeliyorum yolları, bu kaçıncı gidiş baba, kaçıncı gidişimiz, Kim bekler bizi, niye böyle heyecanlısın, ne taşırsın, benim aklımın ermediği. Bakalım hangi köyde gazdan lambalar ateşlenecek, hangi kahvede demli çayların buharına dalacağız, bana küçük bisküviler verecekler, sana cigara saracaklar, Sen tellerinden sazının haberler çalacaksın, aşık olanların gönlünü yakacaksın Ben günler sonra sıcağın kucağında uykuya dalacağım, En sevdiğim nağmede sessiz oynayacak dudağım, sen çalacaksın, ben dolacağım bugün hükümdar olacağız baba, güzel rüyalar göreceğiz sımsıcak yataklarda Yarın yine yollarda olacağız, sen telaşla kalkacaksın sabahleyin, Ben şaşarak heyecanına eşeğimin sırtında yine sobeleyeceğim yolları Babam, abdalım, Niye böyle heyecanlısın, ne taşırsın benim aklımın ermediği. Abdal yıllarca taşıdı köyden köye duyulmadık hikâyeleri, sevinçleri, acıları sazıyla yolları arşınladı, sesinde, sazında ezgilendi Anadolu’nun yazısız tarihi. Grup Abdal, ömür kervanını türkülerle yürütmüş Abdalların çıkınlarını kokluyor, derin bir nefes alıp kalbimize üflüyor naifçe, saygıyla. Doğumdan ölüme, acıdan öfkeye, aşktan sevince, savaştan göçe; ninni oldu, ağıt oldu, halay oldu, destan oldu, deyiş oldu türküler. Ölümler gördün, ayrılıklar yaşadın, özlemler çektin, gurbete düştün belki de... Gözünden süzülen yaşa yoldaştı anımsadın mı? Kızgın ve öfkeliydin zaman zaman; heybetliydin yeri geldiğinde, dağ gibi...  Türküler yanı başındaydı hep dostun gibi, yoldaşın gibi. Pir Sultan Abdal oldu, Karacaoğlan oldu, Nesimi oldu dile geldi türküler... Aşık Sümmani'nin o güzelim türkülerdi öğütleyen... Bir nefes de biz verelim, omuzuna bir el de biz koyalım diye "Revan" dedik geldik yüreğinin kapılarını beraber yollara revan olalım diye geliyoruz Samsun'a" dediler.

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Grup, Abdal,, , ‘Yola, Revan, Olduk, Geliyoruz, Samsun, Kapılarına...’,
Yorumlar
Haber Yazılımı