Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 13:46
 
Herkes kafasına göre hizmet bedeli belirleyemeyecek
Emlakçılık sektöründe emek hırsızlığı yapanların artık yaşam şansının kalmayacağını belirten Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, "Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile yapılan görüşmeler sonucu Emlak Müşavirliği yasası yürürlüğe giriyor" dedi
EKONOMİ Haberi
Herkes kafasına göre hizmet bedeli belirleyemeyecek

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, taşınmaz ticaretine ilişkin aracılık ve danışmanlık hizmetinin çerçevesini çizdi ve yeni düzenlemeyi içeren yönetmelik taslağını görüşe açtığı müjdesini veren Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, "Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, taslak ile taşınmaz ticaretine belge alma şartı getirildiği, sözleşme ve kuralları düzenleyip, taşınmaz ticareti bilgi sistemi kuruluyor. Herkesin farklı bir komisyonla iş yapmasını önlemek için de komisyon oranlarının belirleneceği müjdesini verdi" dedi.  

 

Bundan sonra her işletme için yetki belgesi kriteri getirileceğini vurgulayan Oral, "Taşınmaz ticaretiyle uğraşan tacirler ile esnaf ve sanatkârlara, her bir işletmesi için yetki belgesi alma kriteri getirilecek. Yetki belgesi taşınmaz ticareti yapılan işletmenin bulunduğu yerdeki ticaret il müdürlükleri tarafından verilecek. Taslak ile ayrıca emlakçı ile müşteri arasında düzenlenecek belge ve sözleşme tipleri de belirlendi. Bu yolla hem emlakçıların farklı farklı sözleşmeler hazırlaması önleniyor hem de emlakçıyı aradan çıkarıp mülk sahibi ile anlaşma neticesinde emlakçıların hak kaybına uğramasının da önüne geçilecek" diye konuştu.   Bundan sonra hizmet bedeline standart getirileceğini kaydeden Oral, "Taslakta, işletmelerin hizmet bedeline hak kazanması, taraflar arasında alım satıma veya kiralamaya aracılık sözleşmesinin kurulması şartına bağlanacak. Hizmet bedeli oranının alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin yüzde üçünden fazla olmaması; kiralama işlemlerinde ise hizmet bedelinin kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin bir aylık tutarından fazla olmaması öngörülüyor. Bakanlık tarafından Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi'nin kurulması da planlanıyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Herkes, kafasına, göre, hizmet, bedeli, belirleyemeyecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı