Haber Detayı
12 Kasım 2018 - Pazartesi 09:11
 
Hocaoğlu her koltuğa aday
17-25 Aralık olaylarının ardından 7 yıldır başında olduğu AK Parti Canik İlçe Başkanlığı görevinden istifa etmesinin istenmesi üzerine, herhangi bir koltuğa oturamayan Yılmaz Hocaoğlu, 2015 yılında milletvekili adayı, 2018 AK Parti Samsun İl Başkan aday adayı ve 2018 milletvekili aday adayı olurken şimdi de Canik Belediye Başkanlığı'na aday adayı oldu.
SİYASET Haberi
Hocaoğlu her koltuğa aday

Yılmaz Hocaoğlu, AK Parti Canik İlçe Başkanı olarak 7 yıl görev yapmasının ardından 2013 yılındaki 17-25 Aralık olayları olarak isimlendirilen kaset olaylarının ardından 2014 yılında AK Parti Genel Merkezi'nin talimatı ile tüm yönetimiyle birlikte istifa ederek AK Parti Canik İlçe Teşkilatı'nı feshetmişti. Yılmaz Hocaoğlu'nun ardından AK Parti Genel Merkezi'nin ataması ile yeni bir ilçe teşkilatı görevlendirilmişti.

 

Yılmaz Hocaoğlu'nun 2014 yılında AK Parti Genel Merkezi'nin talimatı ile istifa etmesinin ardından 2015 yılının Haziran ayında yapılan genel seçimlerde AK Parti'den aday adaylık başvurusunda bulundu. AK Parti tarafından seçilmesi mümkün olmayan 7. sıradan aday yapılmış ve beklendiği gibi seçilememişti. AK Parti, 2015 yılı Haziran seçimlerinde Samsun'dan 5 milletvekili çıkarabilmişti.

 

2015 yılı Haziran seçimlerindeki sonuçlarla hiçbir partinin tek başına hükümet kuramaması ve siyasi partilerin birbirleriyle ittifaka yanaşmaması üzerine ülkede erken seçimlere gidilme kararı alınmıştı. Türkiye 1 Kasım 2015 tarihinde erken seçime gidiyor ve tıpkı Haziran ayında olduğu gibi Yılmaz Hocaoğlu sıralamasındaki yerini koruyarak 7. sıradan AK Parti tarafından aday gösteriliyordu. Beklenen oluyor ve Hocaoğlu yine seçilemiyordu. 1 Kasım Seçimleri'nde AK Parti Samsun'dan 6 milletvekili çıkarıyordu.

 

Genel seçimlerin ardından Samsun'da 2018 yılında AK Parti Samsun İl Başkanlığı için aday adaylık süreci başlıyor ve Yılmaz Hocaoğlu Samsun İl Başkanı adayı olmak için kolları sıvıyordu. Yılmaz Hocaoğlu ile birlikte, Adnan Varol, İhsan Kurnaz, Av. Hakan Karaduman ile Salih Çelik Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısına çıkıyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Samsun İl Başkan adayı olarak Hakan Karaduman'ın olmasına karar veriyordu.

 

2014 Yılında AK Parti İlçe Başkanlığı görevinden genel merkezin talimatıyla ayrılmasının ardından, 2015 yılının Haziran ve Kasım seçimlerinde milletvekili aday sıralamasına girmesine rağmen 7. sıradan aday gösterilmesi nedeniyle seçilemeyen, 2018 yılının başında AK Parti Samsun İl Başkanı olmak için yola çıkan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üzerini çizmesi sonucu il başkanlık koltuğunu Hakan Karaduman'a kaptıran Yılmaz Hocaoğlu, 2018 Haziran seçimlerinde tekrar AK Parti'den Samsun Milletvekili olabilmek için aday adaylık başvurusu yapıyordu. AK Parti Yılmaz Hocaoğlu'nu aday sıralaması dışında bırakıyor ve aday olamıyordu.

 

Aynı Yılmaz Hocaoğlu'nun bugün yaklaşan yerel seçimlerde AK Parti'den Canik Belediye Başkanı olabilmek için aday adayı olduğu görülüyor. Yılmaz Hocaoğlu'nun AK Parti Canik İlçe Başkanlığı görevinden uzaklaştırılmasının ardından, AK Parti'deki her koltuğa aday olması, Hocaoğlu için, "Nöbetçi aday" esprilerinin yapılmasına neden olduğu öğrenildi. Hocaoğlu'nun her makama aday olmasının Nasrettin Hoca'nın "Ya tutarsa" hikayesini akıllara getiriyor.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Hocaoğlu, her, koltuğa, aday,
Yorumlar
Haber Yazılımı