Haber Detayı
19 Kasım 2019 - Salı 08:49
 
İNGİLİZLERİN İMAMI
GÜNDEM Haberi
İNGİLİZLERİN İMAMI

Devletleri yıkıldıktan sonra kendilerini takıyye yaparak gizleyen haşhaşiler, XVIII. yüzyıl sonlarına doğru hürriyetin gittikçe hâkim olduğu İran'da artık gizlenmiyor fikirlerini özgürce beyan edebiliyorlardı. Haşhaşîlerin nüfusunu fark eden İran kralı Feth Ali Şah, mezhebin 46. imamı Hasan Ali Şah'ı kızıyla evlendirmiş ve kendisine "Ağa Han" ünvanı vermiştir. Daha sonra İran kralı Muhammed Şah tarafından Kirman valiliğine tayin etmiştir. 1838'de isyan etmiş fakat muvaffak olmamış, 1840 yılında İran kuvvetlerine yenilmiş ve Hindistan'a kaçmıştır.

 

Daha önce İngilizler tarafından keşfedilen Ağa Han'lar, mensuplarından toplanan paralarla askerî birlik kurmuş, Sind'i işgâl eden Sir Charles Napier'e yardım etmiş ve neticesinde İngilizler'den maaş alarak mükafatlandırılmıştır. Britanya İmparatorluğu bu topluluğu hiç bırakmamış, bunları kullanarak o zaman 2,5 Şii nüfusuna sahip olan  Pakistan'da Butto, Cinnah gibi Şii liderleri başa geçirmiştir. Hatta III.Ağa Han, Lozan'da gündeme gelen halifeliğin kaldırılmasıyla alakalı olarak Ankara Hükümeti'ne "Halife'ye siyasi güç verin" mesajıyla mektup yazmış, basına sızdırıan bu mektup sayesinde Ankara Hükümeti halifeliğin siyasi-ekonomik gücü bilindiği için istemeyerek halifeliği kaldırmıştır. Böylelikle tarih sahnesine çıktıklarından beri sünnîlere düşman olan haşhaşîler Nizâmülmülk'ü öldürmekle başlattıkları serüvende son darbeyi de bu vesileyle vurmuş oldular.

 

İslâm dairesiyle başından beri alâkaları olmayan haşhaşîler her zaman İngilizlerin yanında olmuş, fabrikalarından, arazilerinden gelen gelirlerle servetlerine servet katmıştır.

 

Ağa Han'lar sevenleri tarafından her ne kadarda mezhebin lideri-imamı olarak kabul edilse de Britanya İmparatorluğu'nun kendisine verdiği Prens ünvanı sayesinde diplomatik görevlerde bulunmuş, elçilik yapmıştır.

 

Şuanda bu mezhebin lideri Harvard Üniversitesi mezunu IV. Ağa Han diye anılan Kerim el-Hüseyin Şah'dır. Dünyaca ünlü eğitim, sağlık gibi alanlarda yardım kuruluşları ve para fonları vardır. Bunlarla birlikte Ağa Han Mimarlık Ödülü'nün de sahibidir.

 

Global Sermaye cihanşümul(dünya çapında) bir yönetim tesis etmek gayretinde olduğu için her zaman aykırı toplulukları keşfetmiş, işbirliği yapmış ve sırası geldiğinde kullanmıştır. Böylelikle İslâm coğrafyasının içinden çıkan haşhaşîlerle Sermayenin neden yakın olduğu buradan anlaşılmaktadır.

 

Peki İslâm coğrafyasında çatışmalar yaşanırken Batı dünyasında neler yaşanıyordu? Neler değişmişti?

 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere...

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: İNGİLİZLERİN, İMAMI,
Yorumlar
Haber Yazılımı