Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 15:26
 
İnşaat Mühendisleri Odasından TMMOB açıklaması
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odasına bağlı şubeler, TMMOB kanununun değiştirilmek istenmesi girişimi üzerine açıklama yaptı.
GÜNDEM Haberi
İnşaat Mühendisleri Odasından TMMOB açıklaması

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odasına bağlı şubelerin TMMOB kanununun değiştirilmek istenmesi girişimi üzerine yaptığı ortak açıklamada, “Katılımcılığımızı yok sayarak birliğimizi bozan, örgütlü gücümüzü yok etmeyi hedefleyen ve görüşlerimizi içermeyen hiçbir değişikliği kabul etmemiz mümkün değildir” denildi.

 

Son 15 yıldır neredeyse her sene gündeme gelen ve meslek odalarının bir çok yetkisini elinden almayı amaçlayan, özerk ve kurumsal yapısını daraltmaya çalışan değişiklik çabalarının hem mesleğe hem de ülkeye hiçbir şey kazandırmadığının açık olduğu ifade edilen açıklamada, “Söz konusu kanun kapsamında yapılması düşünülen değişiklikleri bizler de bütün kamuoyu gibi yazılı ve görsel basından öğrenmiş bulunmaktayız. Dolayısıyla kamuoyunda dolaşan taslağın gerçek olup olmadığı dahi tarafımızca bilinmemektedir. Konunun bizzat muhatabı olan biz meslek odalarının böylesi bir çalışmayı ancak yazılı ve görsel basından öğrenmiş olmamız; ülkemizdeki karar alma mekanizmalarına demokratik kitle örgütlerinin, meslek odalarının ve sendikaların ne kadar dâhil edildiğini ve demokratik işleyişin hangi düzeyde olduğunu göstermektedir” denildi.

 

"HER DÖNEMDE GÖRÜŞLERİMİZİ ELEŞTİREL BİR DİLLE İFADE ETMİŞİZDİR"
İnşaat Mühendisleri Odasına bağlı şubelerin şubat ayında tamamlanan demokratik seçimlerinden sonra bir çok sorunla mücadele ederken, bir meslek odasının yaptığı eleştiriler bahane gösterilerek başlayan ve esas gerekçesinin somut açıklamalarla kamuoyu ile paylaşılmayan kanun değişikliği gündemi ile karşılaşıldığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi: “Böylesine bir değişiklik bizim gündemimiz içinde yer almıyor. Bizlerin gündemi, başta deprem olmak üzere olası afetlere karşı güvenli bir yapı stokunun oluşturulması, mesleki yeterlilik faaliyetlerimizin hayata geçmesi, yatırımların durması nedeniyle yüzde 20`leri aşan işsiz meslektaşlarımızın sorunları, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin üyelerimize mümkün olduğunca hızlı bir şekilde aktarılması, meslektaşlarımızın özlük haklarının güçlendirilmesi, mühendislik eğitiminin niteliğinin artırılması ve buna benzer birçok konu ile birlikte elbette ki kamu yararları ve sorunlarıdır.”

 

Söz konusu kanun değişikliğinin gündeme getirilmesinin nedeninin, kanunun ihtiyaca cevap vermemesi değil, bir meslek odasının yaptığı eleştiriler olarak gösterildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Oda ve şubelerimiz arasında kurulan ilişkiler ve yapılan çalışmalar, Anayasa, yasa, yönetmeliklerimiz ve Genel Kurul kararları çerçevesinde yürütülmektedir. Kaldı ki mesleğimiz ve odamızın işleyişi kapsamında yapılması gereken değişiklikler, dışarıdan herhangi bir müdahale olmadan yetkili organlarımız tarafından yapılmalıdır. Eleştiri yapmak demokratik işleyişin temel ilkesidir. Önemli bir mesleğin temsilcileri olarak ülkemizi yönetenlerin ismine ve niteliğine bakmıyoruz. Her dönemde bilim, teknik ve mühendislik ölçüsündeki görüşlerimizi eleştirel bir dille ifade etmişizdir. Topluma karşı duyduğumuz temel sorumluluklarımız bu anlayışın sürdürülmesini her zaman zorunlu kılmıştır” denildi.

 

“Kanun değişikliğinin gündeme getirilmesinin gerekçesinin, meslek odalarının eleştirel yaklaşımları mı, yoksa kamusal alanın daha güçlü bir şekilde piyasa ilişkilerine terk edilmesi mi?” sorularının sorulduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu durumu kamuoyunun vicdanına ve aklına bırakıyoruz. İnşaat Mühendisleri Odasına bağlı Şubeler olarak, katılımcılığımızı yok sayarak birliğimizi bozan, örgütlü gücümüzü yok etmeyi hedefleyen ve görüşlerimizi içermeyen hiçbir değişikliği kabul etmemiz mümkün değildir.”

 

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Aydın Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Balıkesir Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Uşak Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Van Şubesi

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: İnşaat, Mühendisleri, Odasından, TMMOB, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı