Haber Detayı
22 Aralık 2018 - Cumartesi 11:52
 
İZBAN İŞÇİLERİNİN GREVİNDEYDİM!
GÜNDEM Haberi
İZBAN İŞÇİLERİNİN GREVİNDEYDİM!

İZBAN nedir önce onu açıklayayım siz sevgili okurlarıma. İZBAN İzmir’in en büyük toplu taşıma ağlarından olan TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin ortaklığında kurulmuş Demiryolu kurumudur.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğünün ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin ortak olduğu bu kurumun 343 işçisinin grevi 12. gününe girdi.

 

Demiryol-İş Sendikası üyesi 343 işçinin 12. gün önce başlattıkları grevlerine karınca kararınca destek vermek için önceki gün İzmir Alsancak Garı önünde grev gözcüsü arkadaşlarla sohbet ettim.

 

İZBAN gerçekten de İzmir’in toplu taşımacılıkta İzmirlinin göz bebeği, ulaşımda olmazsa olmazlarından birisidir. İzmir’e gidip gelenler ve İzmir’de yaşayanlar çok iyi bilirler. Büyükşehir belediyesine ait metrodan aktarma yapıldığında İZBAN Halkapınar ve Hilal duraklarından aldığı yolcuları Aliağa-Selçuk arasındaki 136 kilometrelik banliyö hattında işletmecilik yapan İZBAN’ın güzergah boyunca 40 istasyona seyahat etmekteler. Aliağa-Menemen arası Kuzey aksı, Menemen-Cumaovası arası merkez aksı, Cumaovası-Tepeköy-Selçuk arası güney aksı olarak anılır.  Alaybey, Karşıyaka, Nergiz ve Şirinyer istasyonları yer altında, diğer tüm istasyonlar ise yer üstünde yer alır. Karşıyaka Tüneli, 3 bin 260 metre uzunluğundadır ve tünel hattının 1.930 metresi kapalı alandır. Şirinyer Tüneli’nin uzunluğu ise 2 kilometredir.    Banliyö sisteminin diğer ulaşım sistemleriyle entegrasyonu sağlamak için güzergâh boyunca ESHOT sistemine aktarmalar bulunur. Yayaların istasyonlara ulaşımına yardımcı olmak ve demiryolunu emniyetli bir şekilde geçmelerini sağlamak için 100’ün üzerinde yürüyen merdivenli, asansörlü alt-üst geçit yer alır.

 

İZBAN İşçileri haklı mücadelelerini sürdürmek için Alsancak Garı önünde soğuk kış gününde titreye titreye nöbetlerini tutmaktaydılar. İzmirliler hakikaten de kadirşinas insanlar. İşçilere verdikleri destek sayesinde işçilerin moralleri oldukça yüksekti. İzmir ulusal ve yerel basınında da eylemleri her gün olmasa da gün aşırı haber yapılıyor. Alsancak garı çevresinde konuşlanmış olan esnaflar her gün sıcak çorbalarını, çaylarını ve diğer ihtiyaçlarına destek veriyorlar. 

 

Garın hemen girişine büyük bir pankartla İZBAN işçileri aldıkları aşlarını gösteriyorlar kendilerini ziyaret eden ve destekleyen insanlara.

 

Geçen dönem yapılan grev 8 günde sonuçlanırken Demiryol-İş Sendikası İş yeri Baştemsilcisi Ahmet Güler, "Sorunlarımız çözülene kadar grevimizi devam ettireceğiz. Bu ister Ankara’da, ister İzmir’de, ister İstanbul’da çözülsün. 12 gün boyunca pek çok sendika ve sivil toplum kuruluşu bizi ziyaret etti. Alsancak esnafı ile de dayanışma halindeyiz. 343 arkadaşımızın haklı taleplerimiz karşılanana kadar bu grev bitmeyecek, bitirmeyeceğiz. Biz 12gündür evimize ekmek götüremiyoruz. Umuyoruz en kısa zamanda haklı taleplerimiz karşılanır ve grev işçinin kazanacağı şekilde çözüme ulaşır.  Grev öncesi İZBAN’ı günde yaklaşık 300 bin kişinin kullandığını, şu anda grev kapsamı dışındaki makinistlerle 24 dakika bir düzenlenen seferlerle ortalama 40-50 bin kişinin İZBAN ile yolculuk yapmakta. Kimi provokatör kesimler İZBAN işçisini siyasete alet etmek istiyorlar. Ama bilmiyorlar ki bizim işimiz siyasetle değil, alın terimizle, emeğimizle ve ekmeğimizle.  Emeğin ve ekmeğin yanında olan herkese saygı gösteririz. Bizi siyasete alet etmeye çalışanlar yanılgıya düşüyorlar. Biz siyaseti işimize sokmadık. Bizim siyasetimiz ekmek ve emeğimiz. Emeğimizin, altın terimizin mücadelesi içerisindeyiz. Taleplerimiz gerçekleşmeden bu grev bitmeyecek" diyerek sohbetimiz sonlandı.
 

Demiryol-İş Sendikasının grevde olan İZBAN’ın 343 işçisinin onurlu mücadelesini destekliyorum.

 

Umarım hak ettikleri tüm kazanımlar GREV erer.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: İZBAN, İŞÇİLERİNİN, GREVİNDEYDİM!,
Yorumlar
Haber Yazılımı