Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 15:20
 
Kaçak su oranı düştü
SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Samsun merkez ilçelerinde kaçak suyla mücadelede oldukça yol aldıklarını fakat Bütünşehir yasası ile SASKİ'ye bağlanan kırsal mahallerdeki kaçak su ile mücadelesinin şuan için mümkün olmadığını belirtti.
SAMSUN Haberi
Kaçak su oranı düştü

SASKİ'ye yeni bağlanan kırsal mahallelerde kaçak suyun tespitini yapmak şuan için mümkün olmadığını belirten Demircioğlu, "Kırsal mahallelerimizde bin 600 tane depo var. Bu depolara verdiğiniz suyun sayaçlardan okuyup bulma imkanı yok. SASKi'ye Bütünşehir yasası ile bağlanan Bafra, Çarşamba gibi ilçelerimizde kaçak su kullanım alanları yüzde 50 oranında. Yasa çıkmadan önce SASKİ'nin sorumluluk alanı olan bölgelerde ise kaçak su oranı yapılan mücadele sonucu yüzde 30 seviyesine indirilmiştir" dedi.  

 

Samsun'da 15 yıl önce Yusuf Ziya Yılmaz Başkan olduğu zaman SASKİ'ye bağlı 110 bin civarında su abonesi olduğunu ve şehre verilen su miktarı aylık 4.5 milyon ton ile 5.5 milyon ton arasında mevsimsel olarak değiştiğini belirten Demircioğlu, "Şuanda 260 bin abone var ve biz şehre aynı oranda su veriyoruz. 5 milyon ile 5,5 milyon ton su veriyoruz. Abone sayısı yüzde 130 gibi bir artış olmasına rağmen verilen su bir gram artmadı. 5 milyon ton su verdiğimizde sayaçlardan 1.5 milyon ton su okunuyordu. 15 yıl önce suyun yüzde 30'u okunuyor yüzde 70'i kayıptı. Günümüzde yine ortalama 5 ile 5.5 milyon ton su veriyoruz ve sayaçlardan 3,5 milyon ton su okunuyor. Bugün şehre verilen suyun yüzde 70'i faturalandırılıyor" şeklinde konuştu.  

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Kaçak, su, oranı, düştü,
Yorumlar
Haber Yazılımı