Haber Detayı
26 Ağustos 2019 - Pazartesi 08:24
 
Kaçak, ‘Yüzde 50 Daralan Piyasalara Konut Faiz İndirimi Yüzde 10 Canlanma Yaşatabildi’
Hurdacılık sektörünün inşaat sektörü ve sanayi sektörü ile paralel bir iş kolu olduğunu kaydeden Samsun Hurda Oto Levazımatı Alıcı ve Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Nazmi Kaçak, "Bu sektörlerdeki yüzde 50 oranındaki daralma direk hurdacıları da aynı oranda etkiledi" dedi.
EKONOMİ Haberi
Kaçak, ‘Yüzde 50 Daralan Piyasalara Konut Faiz İndirimi Yüzde 10 Canlanma Yaşatabildi’

Ülkede yaşanan ekonomik krizin inşaat sektörüne büyük sekte vurduğunu belirten Samsun Hurda Oto Levazımatı Alıcı ve Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Nazmi Kaçak, "Sanayi ve inşaat sektörü yüzde 50 oranında bir daralma yaşıyor ve bu yüzden atık hurda çıkmıyor. İnşaat sektörü ve sanayideki yüzde 50 oranındaki daralma bu sektörlerle paralel çalışan hurdacılar esnafını da aynı oranda etkilemiş durumda. Konut faiz oranları 0,99 oranında düşürülmesi piyasaları yüzde 10 oranında kıpırdanma yaşanmasına neden oldu. Fakat daralma yüzde 50 seviyesinde iken yüzde 10 kımıldama sektörlere hareketlilik kazandırmadı" dedi.

 

Birçok mimarın proje ofisini kapatmış zorunda kaldığının altını çizen Kaçak, " Çok sayıda İnşaat mühendisi, mimar boşta. Müteahhitler yeni inşaata başlayamamakta. Başladıkları işi bitirebilme derdindeler. Faizler düşmesi piyasaları canlandırdığı iddialarını kapanan proje ofisleri ve yeni temel atılan inşaat sayısındaki düşüş gerçek olmadığının göstergesi. Hurdacılar sitesi 2 yıl öncesinde canlılık oranı çok yüksek ve sitede doluluk oranı yüzde yüz oranındayken, bugün esnaf kirasını ödemekte yaşadığı zorluk nedeniyle işyerlerini kapatmaya başladı. İnşaat sektörü canlanmadan piyasaların canlanması beklenememeli" şeklinde konuştu.

 

Kendisinin de Doruk İnşaat şirketi ile inşaat sektöründe faaliyet yürüttüğünü vurgulayan Kaçak, "İnşaat sektöründe faaliyet gösteren arkadaşlarla yaptığımız görüşmelerde insanlar yeni inşaat yatırımına girmekten çekiniyorlar. 2019 yılında inşaat sektöründe bir kımıldama yaşanmasını beklemiyoruz. Korkumuz inşaat sektöründeki daralmanın 2020 yılına da yansımasıdır. İnşaata daralı bir ekonomisi olan ülkemizde, inşaat sektörü eski canlılığına kavuşamadığı sürece ekonominin düzelmesi beklenmemeli" şeklinde konuştu. 

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, Nazmi Kaçak
Yorumlar
Haber Yazılımı