Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 09:41
 
Karacan’dan İlaç Açıklaması
COVİD-19 nedeniyle her gün yeni yeni söylemlerin ardından bazı ilaçlarla ilgili söylemlere açıklık getiren bir açıklamada bulunan Samsun 6. Bölge Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, "Özellikle istirham ediyoruz ilaç konusunda eczacınıza güvenin, onlar sizin ilaç danışmanınız" diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü.
GÜNDEM Haberi
Karacan’dan İlaç Açıklaması

Samsun 6. Bölge Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan,  bazı ilaçlarla ilgili olarak şöyle bilimsel açıklık getirdi.

 

İbuprofen gibi nonsteroid antiinflamatuar (NSAİ) ilaçların, Koronavirüs hastalığını (COVİD-19) kötüleştirip kötüleştiremeyeceği konusunda, sosyal medyada önemli bir endişe yaratılmış durumdadır! İbuprofen ilaç etken maddesini içeren ilaçların kullanımı ile COVİD'in kötüleşmesi arasında bağlantı kuran bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Tüm Avrupa’da ilaç üretimi, güvenliği ve denetiminden sorumlu olan Avrupa İlaç Ajansı (EMA), konuyu yakından takip etmekte ve an itibariyle böyle bir ilişkinin bulunmadığını ifade etmektedir: EMA’nın açıklaması, Erişim Adresi:  ww.ema.europa.eu/en/news/ema-gives-advice-use-non-steroidal-anti-inflammatories-covid-19

 

UNUTMAYINIZ;

·         Her ilaç her hastalıkta kullanılmaz; her ilacın kendisine özgü olarak hastalıklarda yararları ve kullanımlarına bağlı riskleri söz konusudur. Tüm ilaçlarda olduğu gibi ibuprofen de aynı uyarılarla, doktor reçetesi ile ve eczacı danışmanlığında alınmalıdır.

·         Hastalarımız, tedavi rehberlerine uygun olarak, onaylanmış ürün bilgilerine göre NSAİ ilaçları (ibuprofen gibi) kullanmaya devam edebilir. Sorusu olan hastalar, hekimleri veya eczacılarıyla konuşmalı ve danışmalıdır.

·         İbuprofen alan hastaların tedavilerini kesmeleri için hiçbir neden yoktur; özellikle kronik hastalıklar için ibuprofen veya diğer NSAİ ilaçları alan hastalar için önemlidir.

·         COVID’den korunmak için her şeyden ÖNCE bilgi kirliliği yaratanlara itibar etmeyin!

·         COVID’den korunayım derken ilacınızı kullanmayı bırakmayın ve kullanmayarak yaratacağınız olası sorunlarla boğuşmayın!

·   Sağlığınızla ve ilacınızla ilgili konularda SADECE hekiminizi ve eczacınızı dinleyin" dedi. 

 

ECZACINIZ DİYOR Kİ: “TANSİYON İLAÇLARINIZ COVİD-19 İÇİN RİSK TAŞIMAZ”
Ecz. Onur Ferhat Karacan açıklamasına şöyle devam etti. "Yüksek kan basıncı (hipertansiyon) tedavisi için kullanılan ADE inhibitörleri ve ARB grubu ilaçlarla ilgili COVID-19 pandemisi sürecinde spekülasyonlar nedeniyle hastalar tarafından endişeler yaşanmaktadır.   Bu konuda bilgi kirliliğine son vermek amacıyla Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) tarafından yapılan açıklama https://www.escardio.org/Councils/Council-on-Hypertension-(CHT)/News/position-statement-of-the-esc-council-on-hypertension-on-ace-inhibitors-and-ang Türk Kardiyoloji Derneği  [https://www.tkd.org.tr29/]https://www.tkd.org.tr tarafından da kamuoyu ile paylaşılmıştır.  Yapılan açıklamada COVID-19 enfeksiyonu nedeniyle ADE inhibitörleri ve ARB grubu tansiyon ilaçları ile tedavinin sonlandırılmasına ilişkin klinik veya bilimsel kanıt olmadığından, bu ilaçları kullanan hastaların doktorları tarafından ilaçları değiştirilmedikçe mevcut tedavilerine aynen devam etmeleri önerilmektedir.

 

COVİD-19 HASTALIĞINDAN KORUNMAK İÇİN BİLİNÇSİZ İLAÇ KULLANMAYIN!
Sosyal medyada COVID-19 enfeksiyonundan korunmak için hidroksiklorokin kullanılmasına ilişkin dolaşan bilgiler, hastaların eczanelerden bu ilacı talep etmesine yol açmıştır. Bu ilaç COVID-19 enfeksiyonu tanısı konmuş kişilerin tedavisinde yer alan ilaçlardan birisidir.  Hidroksiklorokin çeşitli yan etkileri olan ve çeşitli ilaçlarla etkileşimi bulunan bir ilaçtır. Bu ilacın suiistimalinin ve bilinçsiz kullanımının önlenmesi amacı ile T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından, hastalara sunumu denetime tabi hale getirilmiştir. Spekülasyonlarla, dolaşan bilgi kirliliği ile mevcut ilaçların ve kaynakların bilinçsiz kullanımı ve suiistimali, doktorlar tarafından bu tedaviye gereksinimi duyulan hastaların mağduriyetine yol açabilecektir.  COVID-19 enfeksiyonundan korunmak için, kişisel korunma yöntemlerine dikkat edilmelidir. En etkin önlem ellerin yıkanmasıdır. Uykusuz kalınmamalı, bol sıvı tüketilmeli ve dengeli beslenilmelidir. Gerekmedikçe dışarı çıkılmamalı, insanlarla mesafe korunmalıdır. Gerekli durumlarda maske kullanılmalıdır" diye açıklamada bulundu.

 

Haber: Mehmet Rebii Özdemir

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Karacan’dan, İlaç, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı