Haber Detayı
31 Temmuz 2019 - Çarşamba 21:58
 
Kaymak, ‘Samsun işsizliği bitirecek potansiyele sahip’
Samsun Valisi Osman Kaymak, "Biz bas bas bağırıyoruz. Meslek lisesi mezunları direkt işe giriyor. Düz ve Anadolu lisesi öğrencileri de maalesef işsizler ordusuna katılıyorlar" dedi.
EKONOMİ Haberi
Kaymak, ‘Samsun işsizliği bitirecek potansiyele sahip’

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 3. Olağan Toplantısı Atakum Türk-İş Eğitim Merkezi Sosyal Tesisleri Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıya Samsun Valisi Osman Kaymak’ın yanı sıra ilgili kurum amirleri, STK ve işçi temsilcileri katıldı. Toplantıda Samsun’un ilk 6 aydaki işsizlik ve ekonomik durumu tartışıldı.  Samsun Valisi Osman Kaymak, 81 bin 867 kayıtlı işsizin bulunduğu Samsun’da şehrin potansiyelinin tam anlamıyla kullanılması durumunda işsizlik rakamlarının Samsun için başa çıkabilir olduğunu söyledi. Vali Kaymak, "Biz bas bas bağırıyoruz. Meslek lisesi mezunları direkt işe giriyor. Düz ve Anadolu lisesi öğrencileri de maalesef işsizler ordusuna katılıyorlar" dedi.

 

İş arayan insanların çoğunlukla vasıfsız ve meslek sahibi olmayan insanlardan oluştuğuna dikkat çeken Vali Kaymak, “Samsun’da çoğu yerde iş yeri kapatılırken, sanayi ve organize sanayi bölgelerinde firmalar işlerini büyütmek istiyorlar. Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nde tahsis işlemi vardı. 15-20 firma kıran kırana yarış yaptı. Samsun’un yatırım avantajları çok yüksek. Ekonomik darlığa rağmen Samsun’da ciddi şekilde yatırım yapmak isteyen insanlar var ama Samsun ortak akıl ve paydayı kullanarak işlerin yürütülmesi lazım. Samsun’daki işsizlik rakamları bizim için çok düşük rakamlardır. Samsun kabuğunu kıracaktır. Biz bu rakamları çok rahat bir şekilde tolare ederiz. İşsizlik konusunda ise daha çok vasıfsız insanlar iş arıyorlar. Mesleği olmayanlar ya da bir kursa gitmeyip, iş arayanlara iş bulmakta zorluk çekiyoruz. Bu anlamda meslek kurslarını çok önemsiyoruz. İş arayanların bir kursa katılıp, sertifika alıp, meslek edindikten sonra iş aramaları halinde çok rahatlıkla iş bulacaklarını düşünüyorum” diye konuştu.

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Kaymak,, ‘Samsun, işsizliği, bitirecek, potansiyele, sahip’,
Yorumlar
Haber Yazılımı