Haber Detayı
05 Ekim 2018 - Cuma 08:15
 
Keskin, 'Acil önlemler alınmalı'
Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz ile yüksek enflasyon dönemlerine tekrar dönüldüğünü belirten Türkiye Kamu-Sen Samsun İl Başkanı Ahmet Keskin, "Maaşlarda iyileştirme zammı yapılmalı" dedi.
EKONOMİ Haberi
Keskin, 'Acil önlemler alınmalı'

Eylül ayı enflasyon rakamları, ülkede nasıl bir pahalılıkla karşı karşıya kaldığının işareti olduğunu belirten Türkiye Kamu-Sen Samsun İl Başkanı Ahmet Keskin, TÜFE yalnızca Eylül ayında 6,3 oranında artarken yıllık enflasyon da 24,5’e yükseldiğine vurgu yaptı. Keskin,  Eski adı toptan eşya fiyatları olan TÜFE’nin de yıllık 46,1’e çıkması, toptan eşya fiyatlarının perakende fiyatlarına yansıyacak olması nedeniyle yüksek enflasyonlu dönemlere yeniden dönüş tehlikesini ortaya çıkardığına işaret etti.

                              

2018 yılı için kamu görevlilerinin maaşlarına ocak ayında 4, Temmuz ayında da 3,5 zammın yanında, ayrıca 5,15 oranında enflasyon farkı ödemesi yapılmadığını hatırlatan Keskin, "Böylelikle 2018 yılının tamamı için memur maaşları 13 oranında yükselmişti. Şu anda yılın ilk dokuz ayı itibarı ile enflasyon 19,37 oldu. Dolayısıyla memurların kayıpları şimdiden 6,4’e yükselmiş bulunmaktadır" dedi.

                              

Bir tarafta maaşlar eriyip alım gücü düşerken diğer tarafta bütün ürünlere fahiş oranda zam gelmesi vatandaşların alışveriş yapamaz, çarşıya pazara çıkamaz hale getirdini belirten Keskin, "Ekonomiyi asıl tehlikeye sokacak gelişme, yüksek enflasyondan ziyade alım gücündeki kayıplar nedeniyle piyasa çarklarının durması ve şirketlerin kapanmasıdır. Bu bakımdan yol yakınken gereken tedbirler alınmalı, vatandaşlarımızın alım gücü mutlak surette yükseltilmelidir. Her ne kadar bu dalgalanmadan çıkış ve istikrarlı bir ekonomi için Türkiye Kamu-Sen olarak Milli Ekonomik Model şeklinde adlandırılabilecek önerilerimiz bulunsa da kısa vadede talebin canlandırılması yoluyla ekonomiye can suyu sağlanmasının acilen gerekli olduğunu görüyoruz. Talebin canlandırılmasının yegâne yolu da alım gücünün yükseltilmesinden geçmektedir" diye konuştu.

                              

Enflasyon ve durgunluk daha fazla kronik bir hal almadan çarşı pazarın yeniden hareketlendirilmesi, şirket kapanmalarının önüne geçilebilmesi için kamu görevlileri ve emeklilere iyileştirme adı altında ek bir ödeme yapılması gerektiğine işaret eden Keskin, "Bununla birlikte ülkemizde üretilen ürünlerin tercih edilmesi için yerli ürünlerden alınan vergilerin düşürülmesi önerimiz de mutlaka hayat bulmalıdır. Yapılacak maaş iyileştirmesi ile kamu çalışanlarının ve emeklilerin alım gücü yükseltilirken, vergi indirimi piyasalardaki paranın yurt içinde üretilen ürünlere yönelmesini sağlayacak ve böylelikle çift yönlü bir kazanım oluşturacaktır" diye kaydetti.

                              

Keskin, "Tekraren ifade ediyorum ki, en büyük tehlike enflasyon ve durgunluğun bir arada kronik bir hale dönüşmesidir. Bu tehlikenin bertaraf edilmesi ise alım gücünün yükseltilmesinden, dolayısı ile memur ve emeklilere iyileştirme zammı verilmesinden ve yerli üretimin teşvik edilmesinden geçmektedir. Aksi halde yaşanan durgunluğun sürekli bir krize dönüşme ihtimali büyüktür" şeklinde konuştu.

 

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Ahmet Keskin, Samsun, Enflasyon, Kamu Sen
Yorumlar
Haber Yazılımı