Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 07:42
 
Köktaş, Öztürk savaşı santralde sürüyor!
Samsun'da yıllardır AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ile Metro Holding patronu Galip Öztürk arasında soğuk savaş yaşandığı bilinirken, her iki ismin bu günlerde Çarşamba'da kurulmak istenen Biyokütle Enerji Santrali'nde karşı karşıya geldikleri ileri sürülüyor.
GÜNDEM Haberi
Köktaş, Öztürk savaşı santralde sürüyor!

Samsun'da isimlerinden en fazla söz ettiren iki isim olan Metro Holding patronu Galip Öztürk ile AK Parti Samsun Milletvekili Fut Köktaş'ın elde ettikleri serveti AK Parti iktidarı ile yakaladığı biliniyor. Fuat Köktaş'ın AK Parti iktidarından önce kamyonculuk yapan ufak bir nakliye şirketi varken, bugün holding olma yolunda ilerleyen Köktaşlar Grup isimli şirketi yönetmekte. Galip Öztürk ise AK Parti iktidarı öncesi ufak çaplı birkaç şirketi olan bir iş adamıyken bugün onlarca sektörde faaliyet gösteren Metro Holding'in başında bulunuyor.

 

Her iki ismin de AK Parti iktidarıyla servetlerine servet kattıkları bilinirken, ikilinin yıllardır kendi aralarında soğuk savaş yaşadıkları gözleniyor. İlk olarak 2008 yılında ikilinin soğuk savaş yaşadığı AK Parti Çarşamba İlçe Başkanlığı seçimlerinde ortaya çıkmıştı. 2008 yılında Galip Öztürk seçimlerde mevcut ilçe başkanı Ahmet Yılmaz'ı desteklemiş, Fuat Köktaş ise Mehmet Köse'yi desteklemiş ve Köse seçimlerden zaferle ayrılmıştı. Kamuoyunda Köktaş ile Öztürk'ün ilk yol ayrımının bu kongre olduğu dile getiriliyor.

 

Ardından Galip Öztürk çete davasından tutuklanıp cezaevine girip çıkmıştı ve her platformda tutuklanmasını FETÖ'ye bağlıyordu. Bu çerçevede, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Temmuz 2014 tarihindeki Samsun Mitingi yapacağı gün Galip Öztürk, Sabah Gazetesi'ne paralel yapı ile ilgili açıklamalar yapmış ve gazete yapılan söyleşiyi manşetine taşımıştı. Dönemin Başbakanı Erdoğan, Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda konuşma yaparken, Galip Öztürk'ün adamları meydanda patronlarının açıklaması olan gazeteyi mitinge katılanlara dağıtmaya çalıştıklarında olan olmuş ve Fuat Köktaş'ın dağıtılmaya çalışılan gazeteleri toplattırarak yerlere attırdığı iddia edilmişti.

 

Fuat Köktaş'ın iddia edilen bu hamlesi üzerine, Galip Öztürk'ün basın danışmanı kendisine ait bir paylaşım sitesindeki hesabından  Köktaş'ı paralelin adamı olmakla suçladı. Paralelin üniversitesi olduğu iddia edilen Başarı Üniversitesi Rektörü'nün elinden sertifika alan Köktaş'ın resmi de söz konusu basın danışmanının sayfasında paylaşılmıştı.

 

İkili arasında bunlar yaşanırken, 7 Haziran Genel Seçimleri'nde Fuat Köktaş AK Parti İl Başkanlığı'ndan istifa ederek milletvekili olabilmek için aday adayı oluyordu. Fuat Köktaş'ın karşısına ise Galip Öztürk'ün kardeşi Talip Öztürk ve holding çalışanlarından Haluk Tan'ı aday adayı gösteriyordu. Kamuoyu AK Parti'nin Fuat Köktaş’ı mı yoksa Galip Öztürk'ün çıkarttığı isimleri mi aday göstereceğini büyük merakla beklerken, AK Parti tercihini Fuat Köktaş'dan yana kullanmış ve Öztürk'ün aday adaylarının üzerini çizmişti.

 

Seçimlerin ardından ikilinin soğuk savaşı Samsunspor üzerinden devam etmiş ve Fuat Köktaş'ın desteği ile yönetime gelen Emin Kar başkanlığındaki Samsunspor yönetimi, Galip Öztürk'ü Samsunspor'dan uzak tutarak neredeyse hergün Fuat Köktaş'ın reklamını yapıyordu. Bu sürecin ardından uzun süre Galip Öztürk Samsunspor'dan uzak tutulurken, Samsunspor'un son kongresinde Fuat Köktaş'a yakın hiçbir isme yönetimde yer verilmediği görüldü. Galip Öztürk'ün holdingine bağlı işletmelerde görev almış olan isimlerle Galip Öztürk'e yakın isimlerden yönetim oluşturuldu.

 

Son günlerde ikili arasındaki soğuk savaşın Çarşamba'da kurulmaya çalışılan Biyokütle Enerji  Santrali üzerinden sürdüğü dile getiriliyor. Santrali kurmaya çalışan Oltan Köleoğlu Enerji (OKE) isimli şirketin Fuat Köktaş gibi Trabzon kökenli olması, santrali kurmak için satın alınan arazinin eski sahibinin Hatay'lı bir kömürcü olduğu iddiası ve Fuat Köktaş'ın da Hatay'da Kömür Madeni olmasının yanı sıra santralin kurulacağı bölgenin Fuat Köktaş'ın köyü olan Irmaksırtı'nın hemen yanında olması santral ile Köktaş isminin birlikte anılmasına neden oluyor.

 

Fuat Köktaş'a yakın isimlerden oluştuğu öne sürülen Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Ziraat Odası gibi kurum ve kuruluşların santral yanlısı tavır sergiledikleri görülürken, Galip Öztürk'e yakın olduğu dile getirilen Ayvacık ve Salıpazarı Ziraat Odaları gibi kişi ve kuruluşların santral karşıtı tavır takınmaları "Köktaş ile Öztür'ün soğuk savaşı santral üzerinden sürüyor" yorumlarına neden oluyor.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Köktaş,, Öztürk, savaşı, santralde, sürüyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı