Haber Detayı
11 Şubat 2019 - Pazartesi 09:14
 
KOM baskınları silah fiyatlarını vurdu
Son aylarda silah kaçakçılığı yapan çetelere karşı Samsun KOM polisinin başarılı operasyonları sonrası, kaçak silah fiyatlarında yüzde 100'ün üzerinde artış olurken, kaçakçılık güzergahının Çarşamba-Tekkeköy hattından Ankara yoluna kaydığı iddia ediliyor.
ASAYİŞ Haberi
KOM baskınları silah fiyatlarını vurdu

Son yıllarda Türkiye'de silahlanma eğiliminde büyük bir artış olduğu gözleniyor. Silahlanma konusunda iş çığırından çıkmış ve artık keleş olarak tabir edilen uzun namlulu Kaleşnikof isimli silahların dahi sokaklarda satılmaya başlandığı polis operasyonlarında ele geçen keleşlerle gün yüzüne çıkmış durumda. Türkiye'de önde gelen suç örgütü liderlerinden birisi olduğu bilinen Sedat Peker'in de vatandaşa silahlanma çağrısı yaptığı için geçtiğimiz günlerde hakkında soruşturma başlatıldığı ve bu yüzden ifade verdiği biliniyor.

 

Silahlanma konusunda talebin artış göstermesi üzerine silah kaçakçılarının Samsun sokaklarına yoğun şekilde silah getirmeye başlamaları Samsun KOM polisinin dikkatinden kaçmadı. Samsun KOM polislerinin silah kaçakçılığı yapan çetelere karşı son aylarda üst üste gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar ile birçok kaçakcı hücresinin çöküşüne neden olduğu gözleniyor.

 

Samsun KOM polislerinin silah kaçakçılarına karşı yapmış olduğu başarılı operasyonlar üzerine daha önce 6 ila 8 bin liradan satıldığı iddia edilen silahların bugünlerde 15 bin lira gibi fiyatlarla satışının yapıldığına vurgu yapılıyor. Yapılan operasyonlar sonucu kaçakçılık güzergahınında değiştiği iddia ediliyor. Samsun'a daha önce Çarşamba üzerinden silahların getirildiği, Gelemen'deki polis kontrol noktasını atlatmak için Çarşamba'nın içerisinden köy yolları kullanılarak Tekkeköy Selyeri Mevkii'nden şehir merkezine silahların sokulduğu fakat kullanılan bu güzergahın deşifre olması üzerine yeni kaçakçılık güzergahının Ankara yoluna kaydırıldığına vurgu yapılıyor.

 

Samsun KOM polislerinin Çarşamba istikametindeki kaçakçıların kullandığı yolu deşifre etmesinin üzerine kaçakçıların Ankara yolu üzerinde polis kontrol noktasına gelmeden Turnagaz Tesisleri'nin bulunduğu alanın yanındaki patika yol üzerinden Uzgur ve Kuşullu Köyü'ne girdikleri ve köy yolları üzerinden şehir merkezine kaçak silahları soktuklarına vurgu yapılıyor. Köy yolları üzerinden 10'un üzerinde farklı güzergahtan Samsun'a giriş yapılabildiği biliniyor. 

 

Daha önce Turnagaz Tesisleri'nde hırsızlara karşı güvenlik amaçlı 16 adet olduğu öne sürülen güvenlik kameralarının, kaçakçılık yolunun Ankara yolu üzerine kaydırılmasına paralel güvenlik kameralarının sökülmüş olması manidar bulunuyor. Tesislerde bulunan güvenlik kameralarının artık yerinde olmadığı, güvenlik kameralarının yerleştirildikleri konum itibariyle daha önce köy yolunun 24 saat izlenilebildiğinin altı çiziliyor. Kaçakçıların köy yoluna girdikten sonra şehir merkezine ulaşmak için farklı istikametleri kullanma seçeneklerine ulaştıkları ve köy yoluna girdikten sonra yakalanma risklerinin azaldığı ileri sürülüyor.

 

Silah kaçakçılarının yeni kullanmaya başladıkları güzergah üzerinden uyuşturucu kaçakçılarınında aynı istikameti kullanabilecekleri ve söz konusu istikamette şuana kadar yapılabilen bir operasyonun olmadığına vurgu yapılıyor. 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOM, baskınları, silah, fiyatlarını, vurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı