Haber Detayı
17 Aralık 2018 - Pazartesi 09:55
 
Köpek Sahipleri sevinebilecek mi?
Samsun'da yaşayan Neslihan Güdül isimli vatandaşın avukat Suat Uzun aracılığıyla Anayasa Mahkemesine bireysel olarak yaptığı başvurusu olumlu sonuçlanması durumunda artık sitelerde köpek beslemek serbest hale gelecek.
GÜNDEM Haberi
Köpek Sahipleri sevinebilecek mi?

Samsun'un Atakum İlçesi'nde yazlık bir sitede ikamet eden 52 yaşındaki Neslihan Güdül isimli vatandaşın baktığı iki köpekten site sakinleri rahatsız oldukları ve sitenin yönetim planında ‘köpek beslenemez’ hükmü olduğu gerekçesiyle mahkemeden köpekleri uzaklaştırma kararı alındı. Bunun üzerine istinat yoluna başvuran ve istinaftan da aleyhte karar çıkması üzerine Güdül avukat Suat Uzun aracılığıyla konuyu bireysel başvuru ile Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı.

 

İstinaf Mahkemesinin de davayı reddetmesinin ardından davanın kendisine geldiğini belirten Av. Suat Uzun, "Anayasa Mahkemesine bireysel başvurudan başka bir yol kalmadığı için biz de Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yaptık. Türkiye Cumhuriyeti’nin kabul etmiş olduğu anayasal bir hüküm haline gelen Hayvan Hakları Sözleşmesi’nin uygulanmasını talep ettik. Sonucu bekliyoruz. Benim incelemelerime göre şu ana kadar Anayasa Mahkemesi'ne bizim başvurumuz dışında bu şekilde bir başvuru yapılmamış. Köpeklerin uzaklaştırılması kararına veya hayvan hakları sözleşmesine aykırılık iddiasıyla bir mahkeme kararı hakkında bireysel bir başvuru yapılmamış şu ana kadar" dedi.

 

Yapılan başvuruyu Anayasa Mahkemesi 2018/23199 sayılı bireysel başvuru numarası verilerek kabul edilirken, başvuru olumlu sonuçlanması durumunda artık hayvan severlerin sitelerde köpek bakmasının önünde hiç bir engel kalmamış olacak. Hayvan severler için olumlu bir gelişme olarak kabul edilen başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda yasak olması nedeniyle sitelerde köpek besleyemeyen pek çok hayvan sever köpek besleyebilecek.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, Suat Uzun, Neslihan Güdül, Atakum, Anayasa Mahkemesi
Yorumlar
Haber Yazılımı