Haber Detayı
04 Mart 2019 - Pazartesi 08:57
 
Liderler yırtına dursun, taban 'Millet Zillet' dinlemiyor!
Türk siyasetinde siyasi parti liderlerinin söylemleri ile kutuplaşmaya doğru gidilirken tabanda ise bunun tam tersinin yaşandığı görülmekte.
SİYASET Haberi
Liderler yırtına dursun, taban 'Millet Zillet' dinlemiyor!

Türkiye'de iki partili sisteme geçiş provalarının yapıldığı yerel seçimler öncesi, siyasi liderler karşı ittifakları terörist olmakla suçlayarak seçmenin oyunu almaya çalışıyor. Samsun'da ise baba İYİ Parti'den belediye meclis üyesi adayı, oğlu ise MHP İl Başkan Yardımcısı olarak görev yapması tabanda kutuplaşma olmadığını gösterdi.

 

Türkiye, ABD'de olan Demokratlar ile Cumhuriyetçiler gibi iki partili sisteme geçmeye çalışıyor. ABD'deki Cumhuriyetçiler ile Demokratların karşılığında Türkiye'de Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı kurulmuş durumda. İttifak liderleri seçmenden daha fazla oy alabilmek uğruna ülkenin kutuplaşmasını hiçe saydığı bir atmosferden geçirdikleri görülmekte.

 

Cumhur İttifakı liderleri, Millet İttifakı'nı bölücülükle suçlayarak terörist demekten geri kalmazken, seçmenlerine cennet vaadi ve ahırette hesaba çekilmeme gibi akla mantığa uymayan söylemleri dile getirdikleri görülüyor. Buna örnek olarak ise, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar, Habersiverek.com'da yer alan haber gösteriliyor. Haberde Gülpınar, "Allah sizden emaneti ehline vermenizi emrediyor, bu emir hepimiz için geçerli, sadece yöneticiler için değil, herkes için, halk için de geçerlidir. Halk emaneti nasıl verir, halk sandığın başına gider, oyunu atar ve emanetini verir. Allah size bir emanet veriyorsa, illaki bunun hesabını soracak demektir" derken, "Vicdan rahatlığıyla size diyorum ki, yarın inşallah mahşerde Allah’ın karşısına çıktığınız zaman, Allah o emaneti bize verdiğinizde dolayı, size inşallah hiçbir hesap sormayacak" dediği videolu olarak yayınlanıyor.

 

Millet İttifakı ise, Cumhur İttifakı'nın ülkenin tüm değer sayılan fabrikalarını yabancılara peşkeş çektiği, tarımı bitirdiğini, komşularla ilişkileri bozduğunu ve ülkeyi talan ederek iç kargaşanın eşiğine getirdiği iddialarıyla suçlamakta. Cumhur İttifakı'nın toplumu kutuplaştırdığı, "Bizden ve bizden olmayanlar" olarak ayrıştırdığını öne sürerek, ülkeyi iç çatışmaya doğru sürüklediğini dile getiriyorlar.

 

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı liderleri, siyasi atmosferi olabildiğince gerginleştirerek siyasi çıkar elde etmeye çalıştığı bu günlerde, siyasi liderlerin gerginlik ortamı oluşturma gayretlerinin tabanda karşılığı olmadığının en güzel örneği Samsun'da yaşanıyor. Samsun'da MHP 19 Mayıs Belediye Başkan Aday Adayı olan Hüseyin Kurt, İttifak çerçevesinde MHP'nin 19 Mayıs'ta aday çıkarmaması üzerine MHP İl Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

 

Hüseyin Kurt, MHP Samsun İl Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilmesine rağmen Hüseyin Kurt'un babası İbrahim Kurt, İYİ Parti'den 19 Mayıs Belediye Meclis Üyesi Adayı oldu. İbrahim Kurt'un yerel seçimlerin ardından meclis üyesi olacağına kesin gözle bakılırken, seçimlerin ardından babanın İYİ Parti'de, oğlu Hüseyin Kurt'un ise MHP'de siyaset yapacağı öngörülüyor.

 

Samsun'daki baba-oğul tablosu, ittifak liderlerinin daha fazla oy alabilmek için adeta yırtındıkları ve ülke kutuplaşmasını hiçe saymalarının tabanda karşılık bulmadığının delili olarak gösteriliyor. 19 Mayıs'ta ülkücü seçmenin oldukça yoğun olduğu bilinirken, ülkücü seçmen tarafından sevilen bir aile olan Kurt Ailesi'nin ülkücü oyları MHP'de mi yoksa İYİ Parti'de mi toplayacakları merak konusu oldu.

 

Sezer SEZER

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Liderler, yırtına, dursun,, taban, 'Millet, Zillet', dinlemiyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı