Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 15:19
 
Memge, mezunları iş sahibi oluyor
Samsun Lokantacılar Tatlıcılar, Pastacılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve İlkadım Belediyesi ortaklığında MEMGE Aşçılık okulunun 2. dönem kursunda ilk derse katılan Oda Başkanı İsmail Balcı, "Birinci dönem mezun olan 78 kursiyerden 50 tanesi iş sahibi olması bizim ikinci dönemde daha bir heyecanla eğitimimize sarılmamıza neden oluyor" dedi.
EKONOMİ Haberi
Memge, mezunları iş sahibi oluyor

Türkiye’de birçok şehre örnek gösterilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı(ÇSGB) tarafından AB hibe destekli projeler arasında en başarılı proje olarak birinci seçilen Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor(MEMGE) kursunun kendilerini gururlandırdığını belirten İsmail Balcı, "Birinci dönem  kursumuz 4 sınıftan oluşuyordu. Yoğun talep üzerine İkinci dönemde 4 sınıf olarak devam etmekte. İkinci kursumuz bittiğin an beklemeden hemen Üçüncü kursumuz başlayacak. İlkadım Belediyesi ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucu böyle bir karar aldık. Aşırı talep olduğu için hızlandırılmış eğitim programı uyguluyoruz. Bu yoğun ilgi nedeniyle 6-7 aylık kurslar yerine 3 ila 3.5 ayda bitecek şekilde hızlandırılmış eğitim programı uygulamaktayız. Üçüncü dönemin kayıtlarına şimdiden başladık. Aralık vermeden İkinci dönem bittiği an Üçüncü dönem kurslarımıza start vereceğiz" dedi.  

 

Samsun turizmde çok iyi noktaya geleceği söylendiğini hatırlatan Balcı, "Eğer Samsun turizmde iyi bir noktaya gelecekse bizim meslek grubuna çok büyük iş düşüyor. Yiyecek içecek sektöründe eleman sıkıntısı var. Bizde bu eksikliği kapatabilmek için personel yetiştirmek için çabalıyoruz. İyi bir noktaya geldik. Birinci kursumuzda 78 kursiyer yetiştirdik. Bu kursiyerlerin 50 tanesi şuan çalışmakta. Geriye kalan 28 kursiyerimizin bir kısmı ise kendilerine işyeri açmak için çalışmaları var. Bir kurs düşünün ilk kursiyerleri kursu bitirir bitirmez iş bulmuşlardır. Bu büyük bir nimettir. 2. Dönem 60 ve 3. dönem 60 olmak üzere 8 ayda 120 kursiyerimizin de eğitimini tamamlamayı planlamaktayız" diye konuştu.  

 

Dört sınıfla eğitim verdiklerinin altını çizen Balcı, "Biz burada sınıflarımızın birinde pasta ve tatlı konusunda eğitim veriyoruz. Bir sınıfta yemek yapma eğitimi verilmekte. Bir sınıfta pide, pizza lahmacun gibi hamur işleri eğitimi veriliyor. Bir sınıfta ise sunumunu servisi profesyonel şekilde yapabilecek servis elemanı yetiştirmekteyiz. Sokaktaki genç bizim gencimiz, sokağa bıraktığımızda eline aldığı şişenin ne şişesi olduğu belli olmuyor. Sokağa bıraktığımızda gençlerimizi bir 15 Temmuz daha yaşarsın. Gençleri kime emanet ettiğini bilemezsin. Elini herkes taşın altına koyacak gençlere sahip çıkacak. Ne kadar genci kurtarabiliyoruz, ne kadar genci eğitebiliyoruz? Bu gençler bizim. Eğer bir köşe başında tehdit oluşturan bir genç varsa onun sorumlusu toplumumuzun her kesimidir. Bu yüzden butür projelerin artarak sokaklarımızda genç bırakmamalıyız. Bu gibi kurslar artar ve gençlerimize eğitim verirsek meslek öğrenirler ve iş bulma konusunda zorluk çekmezler. Şehrimizin hatta ülkemizin başlıca sorunlarının başında vasıflı eleman bulma sıkıntısı var" ifadelerini kullandı.  

 

Bu şehirde eskiden Büyük Postane çevresinde meşhur köfteciler olduğunu hatırlatan Balcı, "Büyüklerimizin hepsi bilir. Şimdi bizim şehrimizde arkadaşlarımız hazır köfte alarak satıyorlarsa, bu sıkıntıdır. Bu memleket birşeyler üretecek. Biz burada bu memlekette hazır köfte alıp satmamaları gerektiğini kursiyerlerimize anlatmak için derse katılıyorum. Köfte yapmayı bilmeyenden aşçı olmaz, usta olmaz. Geçmişte köftenin merkezi Samsun'du. İlk dersim olacak bugün. Samsun'un meşhur köftesini tekrar canlandırmak istiyoruz. Bizim insanımız kendi üretsin, kendi markası olsun istiyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Memge,, mezunları, iş, sahibi, oluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı