Haber Detayı
12 Nisan 2019 - Cuma 11:30
 
Müteahhitler emlakçılık yapamayacak
Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında emlak faaliyetleri artık Yetki Belgesi alan işletmeler tarafından yapılabilecek. Düzenlemeye göre emlak işletmelerinde taşınmaz ticaretine konu hizmetler dışında ticari faaliyette bulunulamayacak.
EKONOMİ Haberi
Müteahhitler emlakçılık yapamayacak

Samsun Tüm Emlakçılar Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Oral, "Taşınmaz ticareti yönetmeliği kapsamında müteahhitler kendi adlarına kayıtlı taşınmazlar dışındaki yerlerin satış ve kiralamalarına aracılık edemeyecekler. Düzenleme ayrıca site yönetimlerinin emlakçılık faaliyetinde bulunmalarının da önüne geçecek. Özellikle sanal ofislerde vergi kaydı oluşturan, bağımsız bölüm olarak ayrı bir yeri olmayan işletmelere de yetki belgesi verilmeyecek"

 

SON TARİH 5 ARALIK 2019
Mesleki Yetki Belgesi alınması hususunda son tarihin 5 Aralık 2019 olduğunu belirten SATEM Başkanı Oral, "2018 yılı Haziran ayında çıkan yönetmelikle emlakçılara bu belgenin alınması zorunluluğu getirildi. Belgesi olmayan odamıza üye bir emlakçı, 2018 yılı Haziran ayından önce Halk Eğitim'den sertifika almışsa, hemen odamıza başvurabilir ve yetki belgesini alabilir. Ancak sertifika sahibi bir üyemiz, 2018 yılı Haziran ayından sonra ofis açmışsa bu sertifikanın herhangi bir geçerliliği yok, belge almak zorunda. Ayrıca yeni işyeri açmak için en az lise mezunu olması şartı getirildi. 2 yıl sonra bu şart iki yıllık emlak bölümü mezunu olmayı, 6 yıl sonra da 4 yıllık emlak bölümü mezunu olmayı gerektirecek. Sertifikası olmayanları acil odamıza bekliyoruz. Nisan ayında sınav var. 5 Aralık 2019 son tarih ve yetki belgesi olmayanlar taşınmaz ticareti faaliyetinde bulunamayacak. 4 bin TL para cezası var"

 

Bu belge beş yıl geçerli olacak. Yetki belgesi olmayan işletmeler ruhsat da alamayacaklar. Taşınmazların alım, satım ve kiralanması, tapu işlemlerine aracılık işlemleri, kira toplama gibi mülk yönetim hizmetleri, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmetleri, rayiç satış ve kira bedelleri hakkında mal sahiplerini bilgilendirme ancak yetkili emlakçılar tarafından yapılabilecek."

Kaynak, HedefHalk

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, Mevlüt, Oral
Yorumlar
Haber Yazılımı