Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 13:51
 
Odalardaki karmaşaya NACE neden olmuş!
Samsun'da bazı oda başkanlarının, halı yıkamacılarının, Kuaförler Odası'na üye yapılmasına tepki göstermesi üzerine, Samsun Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, "Bu üyelikler, hükümetin çıkardığı NACE kodlamasından kaynaklanmakta" dedi
GÜNDEM Haberi
Odalardaki karmaşaya NACE neden olmuş!

Nace Kodlaması'nın hükümetimin yapmış olduğu uygulama ile tüm mesleklere bir kod verildiğini ve esnaf odalarının isimlendirildiğini belirten Samsun kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, "Esnaf odalara kayıt yapılırken de esnaf o kodlamaya göre belli başlı odalara kayıt olmaya başladı. Bundan yıllar önce Kuaförler Odası'na bakkallar, Bakkallar Odası'na kuaförler kayıt olabiliyordu. İsteyen istediği odaya üye olabiliyordu. Geçmişte bununla alakalı çok şikayetler vardı. Sanırım hükümet artık tekstil alanındaki tüm esnafı bir odaya, gıdayla ilgili faaliyet gösteren esnafı bir odada toplama çalışması içerisinde. Bu kapsamda NACE uygulaması çerçevesinde bize de birçok yeni meslekler gelmeye başladı" dedi.  

 

Kuaförler Odası'na gelen yeni üyelerin, çocuk yuvaları, optikçiler ve halı temizleme işi yapanlar olduğunu belirten Kiraz, "Yasalar, bir ilde mesleki bir oda kurulabilmesi için 500 vergi mükellefi üyeye ihtiyaç vardır. Eğer 500'ün altındaysanız ve yasa gereği vergi mükellefinin bir odaya bağlı olması gerektiğinden devlet meslek gruplarını kodlamış ve o koda göre odalara üye olabilme koşulu getirmiştir. Kuaför bakım, temizlik sınıfına giren bir meslek odasıdır. Anladığımız kadarıyla halı yıkama işi yapanlar, optikçiler, çocuk yuvaları,  temizlik ve bakım alanına girdiği için bizim odamıza Esnaf sicil tarafından üye kaydı yapılmaktadır. Bu bizle, esnaf sicil veya TESK ile yakından uzaktan alakası yok tamamen NACE kodlamasından kaynaklanmakta" diye konuştu.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Odalardaki, karmaşaya, NACE, neden, olmuş!,
Yorumlar
Haber Yazılımı