Haber Detayı
01 Mart 2019 - Cuma 17:15
 
ÖLÜMSÜZ ESER “ÇALIKUŞU” 2 MART’TA SAMSUN’DA
Reşat Nuri Güntekin’in ölümsüz romanı“Çalıkuşu”, Merih Bahar Çimenciler’in koreografisiyle, SAMDOB sahnesinde hayat buluyor. Türk Sanat Müziği ezgileri eşliğinde sahneye koyulan bale eseri 2 Mart 2019 Cumartesi akşamı prömiyer yapıyor.
SANAT Haberi
ÖLÜMSÜZ ESER “ÇALIKUŞU” 2 MART’TA SAMSUN’DA

10. yılını kutlayan Samsun Devlet Opera ve Balesi Mart ayında “Çalıkuşu” balesini sanatseverler ile buluşturuyor. Türk Sanat Müziği eserlerinden seçmelerin yer aldığı, dönemin ruhunu izleyenlerin içine işleyen “Çalıkuşu” balesi, Devlet Sanatçısı Merih Bahar Çimenciler’in koreografisiyle izleyenlere unutulmaz anlar yaşatıyor.

 

Henüz afişleri dağıtılmadan,prömiyer ve ikinci temsilininbiletlerihızla tükenen “Çalıkuşu” balesi, Samsunlu sanatseverlerin yoğun talebiyle16 Mart 2019 Cumartesi akşamısahnelenmek üzere programa eklendi. Türk edebiyatının başyapıtları arasında yer alan roman, yaramazlıklarından dolayı “Çalıkuşu” lakabı takılan Feride’nin hayatını anlatıyor. Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu’nun sosyolojik ve ekonomik durumunuolduğu gibigözler önüne seren eserde; idealist, gururlu ve alımlı bir kadın olan Feride, Kamuran ile yaşadığı aşkın hüzünlü bitmesinin acısıyla, seneler boyu Anadolu’nun farklı illerinde öğretmenlik yaparak mutluluğu arar.

 

Samsun Devlet Opera ve Balesi,sanatseverlerin bale eserlerinde duymaya alışkın olduğu Klasik Batı Müziği yerine, Türk Sanat Müziği eşlikli “Çalıkuşu” balesiyle, seyirciye kendini daha yakın hissedeceği bir atmosfer yaşatıyor. Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Samsun Devlet Klasik Türk Müziği KorosuOrkestrası sanatçılarından oluşan ekip iledönemin ruhu kanun, bendir, ud ve ney gibi Türk Sanat Müziği’nin eşsiz enstrümanlarıyla sahnede tekrar yaşatılıyor.

 

Kostüm ve dekor tasarımlarının 1920-1930 yıllarına uygun olarak AlexandreVassiliev tarafından yapıldığı eserin müzik düzenlemeleri Erkan Yüksel’e, ışık tasarımı Oğuz Murat Yılmaz’a ait. 2 Mart 2019 Cumartesi akşamı saat 20:00’de prömiyeri gerçekleşecek olan “Çalıkuşu” balesi, 4-16 Mart 2019 tarihlerinde tekrar sanatseverler ile buluşacak. 2-4 Mart 2019 gösterimlerinin bileti tükenen “Çalıkuşu” balesinin,16 Mart temsili için biletler Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi ve www.biletiva.com adresinde satışa sunulmuştur.

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: ÖLÜMSÜZ, ESER, “ÇALIKUŞU”, 2, MART’TA, SAMSUN’DA,
Yorumlar
Haber Yazılımı