Haber Detayı
04 Temmuz 2018 - Çarşamba 21:56
 
OMÜ Diş Hekimliği Fakültesi 21. Dönem Mezunlarını Uğurladı
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesinin 21. Dönem mezunları, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törende mezun olmanın sevincini yaşadı.
EĞİTİM Haberi
OMÜ Diş Hekimliği Fakültesi 21. Dönem Mezunlarını Uğurladı

2017-2018 eğitim ve öğretim yılının son mezuniyet törenine; Rektör Prof. Dr. Prof. Sait Bilgiç, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Arıcı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebül Muhsin Doğan, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Uzun, Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Alper Dilek, akademisyenler, mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.

 

Döenm Birincisi Bolat "Dürüst ve ahlâklı insanlar olacağımıza söz veriyoruz"
Mezun öğrenciler adına konuşan Fakülte birincisi İrem Bolat, diş hekimliği eğitiminde ilk öğretinin "önce zarar verme" ilkesi olduğunun altını çizerek "OMÜ Diş Hekimliği Fakültesi 21. dönem mezunları olarak dürüst ve ahlâklı insanlar olacağımıza hepinizin huzurunda söz veriyoruz." dedi.

 

Diş Hekimleri Odası Başkanı Dr. Alper Dilek "İyi bir altyapı ve akademisyen kadrosuyla eğitim gördünüz"
Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Dr. Alper Dilek ise  şunları söyledi “Camiamıza ve aramıza hoş geldiniz. 5 Yıl önce zorunlu bir sınavdan geçtiniz ve OMÜ Diş Hekimliğini kazandınız. Bu sizin için prestij olacak. Çok zorlu bir sınav sonucunda buraya geldiniz bu prestiji ömür boyu kullanacaksınız. Şu an 85’in üzerinde diş hekimliği fakültesi var. Maalesef çoğunda teknik, akademik donanım ve alt yapı olmadan öğretim görüyorlar. Siz bu konuda çok şanslısınız çok güzel bir eğitim aldığınızı düşünüyorum."

 

"Diş Hekimleri Odalarıyla irtibat halinde olun"
Mezuniyeti bir bitiş töreni değil sizin için başlangıç töreni olarak tanımlayan Alper Dilek " Dünyamız ve ülkemiz değişiyor. Bu durumdan en çok sağlık sektörü etkileniyor. Diş hekimliği teknolojik ve bilimsel anlamda kendini sürekli yenileyen bir meslek gurubu. Artık insanların sizlerden beklentileri daha fazla, insan ilişkilerinizi ve teknik anlamda kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Biz Diş Hekimleri Odası olarak bu noktada sizlere yardımcı olacağız. Ülkemizin dört bir yerinden geldiniz. Bulunduğunuz ildeki oda temsilcileriyle mutlaka irtibat halinde olun. Sizi daha yetişkin meslektaşlarımızla görüştürelim. Bizim önceliğimiz yeni mezun olan diş hekimi arkadaşlarımız. Sizlere profesyonel destek vermek istiyoruz. Hepinizin başarılı olacağınıza eminim. Ancak hayatın her alanında dürüst ve namuslu olmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü eninde sonunda kazananlar bunlar olacaktır.”

 

Dekan Arıcı "Ya hekim olacaksınız ya da tacir olacaksınız"
Asıl övgü ve gururun ailelerin hakkı olduğunu belirten Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Arıcı "Akademisyenlere de öğrencilerimizin yetişmesinde gösterdikleri emek için ve onlara güzel birer örnek olmaları dolayısıyla teşekkür ediyorum." diye konuştu. Mezuniyetin ardından öğrencilerin iki seçeneği olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Arıcı sözlerine şöyle devam etti: "Ya hekim olacaksınız ya da tacir olacaksınız. Diş hekimliğinin tedaviden çok estetik ve parasal yöne kaydığına yönelik görüşler var. Hekimliğin gerçek amacı olan tedavi yönüne nasıl çekilebileceğine dair de görüşler var. Hızlı para kazanmak için bir takım kötü eğilimler var. Sizden akademisyenler olarak bu kötü eğilimlere kapılmamanızı istiyoruz. Hekimliği ve andınızı unutmayın, gerçekten özümseyin."

 

"Hastanın sadece dişiyle değil bütünüyle ilgilenin"
Mezun öğrencilere hastanın sadece dişiyle değil bütünüyle ilgilenmeleri tavsiyesinde de bulunan Dekan Arıcı "O koltukta oturanın bir insan olduğunu, yakınınız ya da kendiniz olabileceğini sakın unutmayın. Hekim olabilmek için o hastayı anlamanız, hastalığını hmeniz, ona göre onu çözüm getirmeniz gerekiyor. Hekimlik toplumda saygınlığı olan bir meslek. Çok insanla temas kurulan bir meslek. Örnek insanlar olarak mesleğinizin hakkını verin. Aksi takdirde OMÜ'den mezun olmanın, iyi akademisyenler tarafından yetiştirilmiş olmanın hiçbir anlamı yok." şeklinde konuştu.

 

Rektör Bilgiç "Mezuniyet tablosunun üç önemli aktörü var"
Mezuniyet gününü en sevinçli, en gururlu günlerden biri olarak nitelendiren Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç de "Bugün burada oluşan tablonun hem içindeyiz hem de izleyicisiyiz. Bu tablonun üç önemli aktörü var. Biri tablonun merkezinde olan mezun edeceğimiz öğrencilerimiz, diğeri akademisyenlerimiz ve üçüncüsü de fedakârlıktan kaçınmayan, karşılıksız seven ve en çok alkışı hak eden öğrencilerimizin aileleri. Gençlerimizden bunu unutmamalarını diliyorum. Onlara sevgi ve saygınızı asla eksik etmeyin." ifadelerini kullandı. Beş yıl boyunca öğrencilerin yetişmesi için emek veren akademisyenlere de teşekkür eden Rektör Sait Bilgiç "Daha iyi imkânlara kavuşabilecekken eğitime ve bilime gönül verdikleri için yer aldıkları bu çatı altında, gençlerin yetişmesi için gece gündüz demeden ellerinden geleni yaptılar." dedi.

 

"Hekimlik yemininize hayat boyu sadık kalın"
Dürüstlük ve namusun hayat boyu sahip olunması gereken en önemli erdemlerden olduğunun altını çizen Rektör Bilgiç sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi "Yarın meslek hayatınıza atıldığınızda sizi bu erdemlerden saptıracak durumlarla, psikolojik baskılarla karşılaşabilirsiniz. İşte o zaman biraz sonra edeceğiniz hekimlik yeminini hatırlayın ve o yemine sadık kalın. Çünkü hekimlik gibi doğrudan insana dokunan mesleklerin bu konularda çok doğru kalması gerekiyor. Yapacağınız her uygulama, her davranış son derece önemli. Önceliğiniz para değil hastanın sağlığı olmalı. Uygulayacağınız şeyin en doğrusu yerine, en çok para getirenini tercih etmeye başladığınızda ise siz artık bir insan değil makinesiniz. Aileleriniz de sizi çok para kazanmanız için değil insan olarak kalmanız, insanlığa hizmet etmeniz için destekledi. Hekimlik mesleği de insanlığa hizmet için en uygun meslektir."

 

"Vatana ve şehitlerimize borcumuzu unutmayın"
Mezun öğrencilere saygın bir üniversiteden ve iyi bir Fakülteden mezun olduklarını hatırlatan Rektör Sait Bilgiç "Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolun adımının atıldığı günün adını alan OMÜ, adıyla da saygınlık taşıyor. O günleri unutmamalıyız. Ayrıca o günlerden bugünlere rahat ve özgür yaşayalım diye canlarını feda eden tüm şehit ve gazilerimize, bu vatana borcumuz olduğunu da unutmayalım. Bunu hatırladığınız süre boyunca hata yapma şansınız yok." diye konuştu. Vatanın her köşesinde insanlara sağlık dağıtarak OMÜ'yü en iyi şekilde temsil edecek mezun öğrencilere OMÜ ile bağlarını koparmamaları tavsiyesinde bulunan Rektör Bilgiç "Hem akademisyenlere ihtiyacınız olduğunda onlara ulaşmak hem de OMÜ'deki gelişmeleri yakından takip edebilmek için Mezunlar Koordinatörlüğüne bilgilerinizi mutlaka bırakın. Hepinize başarılar diliyorum. Allah yolunuzu, bahtınızı açık etsin." dedi. Başarı belgesi takdimine geçilen törende Fakülte birincisi İrem Bolat'a başarı belgesini Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Fakülte ikincisi Sümeyye Güler'e başarı belgesini Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Arıcı, Fakülte üçüncüsü Yeter Çelik'e ise başarı belgesini Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Alper Dilek takdim etti.

 

"Diş Hekimliği Fakültesinden örnek davranış"
Diş Hekimliği Fakültesinin bu sene başlattığı uygulamayla mezun öğrencilere plaket takdimi yerine kurdukları vakfa para yatırıldığını açıklayan Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Arıcı, bu parayla ihtiyacı olan diş hekimliği öğrencilerine burs verileceğini söyledi. Fakülte birincisi İrem Bolat'ın Dekan Prof. Dr. Selim Arıcı ile birlikte mezuniyet kütüğüne plaket çakmasının ardından hekimlik yeminini eden 124 genç diş hekimi coşkusuyla keplerini fırlattı. Verilen kokteyle Diş Hekimli Fakültesinin 21. dönem mezuniyet töreni sona erdi.    

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: OMÜ, Diş, Hekimliği, Fakültesi, 21., Dönem, Mezunlarını, Uğurladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı