Haber Detayı
10 Haziran 2019 - Pazartesi 06:47
 
Öncü, ‘Kriz önümüzdeki yıllarda devam eder’
Samsun İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cevat Öncü, inşaat sektörünün dibi bulduğunu, bu durumla birlikte işsizliğin tavan yaptığını kaydetti.
EKONOMİ Haberi
Öncü, ‘Kriz önümüzdeki yıllarda devam eder’

Samsun İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cevat Öncü, ülkede yaşanan ekonomik krize paralel olarak inşaat sektörünün dibe vurduğunu kaydederek, "Son bir iki yıldır sektörde durgunluk göze batıyordu ama son aylarda sektör dibi bulmuş durumda. Şehirde gezildiği zaman inşaatların yarıda bırakıldığı görülmekte. Buna paralel olarak sektörde işten çıkarmalarla işsizlik tavan yapmakta" dedi.

 

İşsizlikteki patlamanın ana nedenlerinin başında inşaat sektörünün dibe vurması olarak gösterilebileceği vurgulayan Öncü, "Yerel istihdam sağlayan inşaat sektörün çöküntüsü otomatikman işsizlik oranının bir anda aşırı artış göstermesine neden olmuştur. Konut faizlerinin yüzde 0,90 ila yüzde 1 oranlarından yüzde 2 seviyesinin üzerine çıkması sektörü durdurdu" diye konuştu.

 

Son iki yılda konut kredi faizlerinin yüzde 100 oranında arttığını kaydeden Öncü, "Konut kredisinin yükselmesi üzerine vatandaşın çekeceği krediyi geri ödeme imkanı kalmamıştır. Bu durgunluk inşaat sektöründe kullanılan çimento, kireç, bazı beton ve seramik yapıştırıcı gibi ürünler üreten tesisler ya üretimlerini azaltmak ya da kepenk kapatmak zorunda kaldıkları görülmekte" ifadesini kullandı.

 

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizin halen dip yapmadığını ve yaşanan krizin önümüzdeki yıllarda da devam etme ihtimalinin yüksek olduğunun altını çizen Öncü, "Dünya piyasalarında bir daralma görülmekte. Fakat biz borçlu bir ülke olduğumuz için dünyada yaşanan daralma bizde daha fazla hissedilmekte. Başka ülkelerin düşük faizle borçlanabildiği günümüzde dış borçdaki yüksek oran nedeniyle daha yüksek faizle ancak kredi kullanabilmekteyiz. Bu durum ise iç piyasaları etkilemekte" şeklinde konuştu.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, İnşaat Mühendisleri, Cevat Öncü, Ekonomik Kriz
Yorumlar
Haber Yazılımı