Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 10:28
 
Oral, ‘Konut fazlalığında azalma oldu’
Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, Kamu Bankalarının konut kredilerindeki faiz indiriminin ardından bazı özel bankalarında faiz indirimine gittiğini belirterek, Şişmiş olan konut sayısında büyük oranda bir azalma olduğunu kaydetti.
EKONOMİ Haberi
Oral, ‘Konut fazlalığında azalma oldu’

Başkan Oral yaptığı açıklamada, “Kamu bankalarının konut kredilerindeki faizleri 0.99’a çekmesinin arından bazı özel bankalarda faizlerde indirime gitti. Fakat özel bankaların devlet bankalarından daha aşağı çekmeleri lazım ki piyasada bir fark oluşturabilsinler. Aksi halde vatandaş kredi almak isterse yine devlet bankalarından bu krediyi kullanabilir” dedi.

 

Başkan Oral, “Vakıflar Bankası, Halk Bankası ve Ziraat Bankasının Ağustos ayında yaşanan faiz indirimin ardından Türkiye genelinde olduğu gibi Samsun’da da emlak piyasasında bir canlanma yaşandı. Fakat bazı fırsatçılar satmak istedikleri konutları değerinin de üzerinde satıldı. Daha önce insanlar ellerinde kalan konutları 300 Bin TL değerindeyken 250 Bin TL’ye kadar fiyat indirerek satmak için uğraşırken yinede satamıyordu. Faizlerin düşmesiyle birlikte Vatandaş acaba ev alırmıyım diye sormaya başlarken, gerçek değeri 300 Bin TL olan konutlar bu sefer 350 Bin TL’ye çıktı” diye belirtti.

 

Başkan Oral, “Konut kredilerinin düşmesi her ne kadar piyasalarda az da olsa bir canlanma yaşansa dahi, vatandaşın alım gücünün olmamasından dolayı beklenen bir satış yaşanmadı. Samsun’da kısmi de olsa konut fazlalığında büyük oranda bir düşüş yaşandığı gerçek. Fakat vatandaşın alım gücünün olmamasından kaynaklı konut almakta tereddüt ediyor. Konut kredilerinden hiç faiz alınmasa dahi vatandaş konut almakta çekimser davranıyor. Bunun için öncelikle faizlerin indiriminde değil vatandaşın alım gücünde iyileşme yapılmalı” diye konuştu.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, Mevlit Orak, Konut, Kredi, Faiz
Yorumlar
Haber Yazılımı