Haber Detayı
28 Kasım 2018 - Çarşamba 08:33
 
Osman Kaymak, 'Samsun birliğin adresidir'
Samsun Valisi Osman Kaymak, Karadeniz'in incisi Samsun'da lobicilik faaliyetlerinin bugüne kadar olmadığını, bundan sonra da olmaması gerektiğini belirterek, gücün birlikten doğacağına dikkat çekti.
GÜNDEM Haberi
Osman Kaymak, 'Samsun birliğin adresidir'

Samsun Etik Haber Genel Yayın Yönetmeni Berat Gonca ile görüşmesinde, son günlerde yaşanan gelişmelere işaret eden Vali Osman Kaymak, bir partilinin düşüncesizce ifadesinin siyaseten gereğinden fazla büyütüldüğünü dile getirdi.

 

"Trabzonlular olmasa Samsunlular aç kalır" ifadesinin son derece yakışıksız olduğunu dile getiren Kaymak, "Bu bireysel bir çıkıştır. Samsun'da ne Trabzonlu, ne Ordulu ne de diğer illerimizin vatandaşlarının böyle bir görüşü ve düşüncesi yoktur. Samsun şehrimiz her yönden birlik ve beraberlik içindedir. Bu birliğin bozulması yönünde atılan veya atılacak her adımda art niyet vardır. Sadece Samsun'da değil bizim ülkemizin hiçbir karışında milletimiz lobicilik faaliyeti yürütmez. Yürütmemelidir" dedi.

 

Samsunspor'a kısa zaman önce valilik öncülüğünde yapılan kampanyada ilk desteği Trabzonlu olmasına rağmen  Cemal Yeşilyurt'un verdiğini ifade eden Vali Kaymak, "Lobicilik yapmış olsa Trabzonspor'a destek olur. Ayrıca yatırımlarını Trabzon'a kaydırır. Neden Samsun'da hizmet etsin?" diye sordu.

 

Söz konusu talihsiz açıklamayı yapan partilinin de ard niyetli olduğunu düşünmediğini dile getiren Vali Kaymak, "İnsanlar bazen düşünmeden, sözün nereye varacağını bilmeden konuşup yazabilirler. Hoşgörülü olmak gerekir. Kimse Samsun'un gücünü kırmamalıdır. Bu ilde yaşayan herkes Samsunludur. Büyükler boşuna 'Doğduğun yer değil doyduğun yer' dememişler" diye konuştu.

 

İnsanların dernekleşebileceğini, herkesin kendi dernek çatısı altında hasbıhal edebileceğini, bunun insanın doğasında olduğunu, bunun lobicilik olmadığını ve insani bir davranış şekli olduğunu vurgulayan Vali Kaymak, "Almanya'da Türkler bir araya geldiğinde nasıl seviniyorsa, kendi şehrinden olan tanıdığına 'toprağım' diyerek yakınlık gösteriyorsa, aidiyet duygusuyla insanların birbirine yaklaşması gayet insanidir. Bundan fitne fücur üretilmemelidir. Bu şehir hepimizin şehridir. Kalkınması için elele vermeli, insanımızın refahı için mücadele etmeli, kırıcı olmamalıyız. Biz hepimiz biriz. Olmayan lobicilik söylemleri gericiliktir. Bundan kesinlikle kaçınmalıyız. Samsun'da yetkili yetkisiz kimse bu yönde hareket etmez, ederse karşısında hepimiz birlikte dururuz" şeklinde konuştu.

 

  Vali Kaymak, şer odaklarının bazı kesimleri kullanabileceğine de işaret ederek, şöyle devam etti:  "Halkımız kabul etmemesine ve öyle olmamasına rağmen Güneydoğu'da ve ülkemizde yabancı istihbaratların kullandığı terör örgütleri, 'Kürt-Türk' bölücülüğünü körüklüyor. Halbuki Türk ile Kürt etle tırnak gibidir. Samsun ile Trabzon da böyledir. Birbirlerinden ayıramazsın. Bu şehrin bütün vatandaşları ülkemizin bütün fertleri gibi birinci sınıf vatandaştır. Hepimiz kardeşiz. Canla başla ülkemizin kalkınması için gece gündüz demeden çalışmalıyız. Kişisel heves hırslarla birbirimize zararımız dokunursa hepimizin canı yanar. Bedelini bütün ülke öder. Sevgi ve saygı çerçevesinde güzel ahlak ile devletimizin, milletimizin, askerimizin, polisimizin yanında olarak ay yıldızlı al bayrağımızın altında kardeşçe yaşamayı sürdüreceğiz. Kalbinden daha değişik duygular geçen varsa silkelensin ve kendine gelsin..." 

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, Trabzon, Osman Kaymak, Berat Gonca
Yorumlar
Haber Yazılımı