Haber Detayı
04 Eylül 2019 - Çarşamba 09:05
 
Özman, ‘Altın fiyatları tırmanışa devam edecek’
Samsun Kuyumcular Odası Salih Özman altın fiyatlarındaki artışın devam edeceğini belirtirken, siyasi istikrarsızlık halinde fiyatların 400 TL’yi görme ihtimalinin yüksek olduğunu kaydetti.
EKONOMİ Haberi
Özman, ‘Altın fiyatları tırmanışa devam edecek’

Altın fiyatlarının artarak devam edeceğini kaydeden Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, son zamanlarda insanların altına yatırım için adeta sıraya girdiğini belirtti. Dünya ekonomisindeki durgunluğun altına rağbeti artırdığını ifade eden Başkan Özman Türkiye’nin iç dinamiklerinden kaynaklı da artış yaşandığını kaydetti. Başkan Özman Türkiye’de iyimser bir tablo çizilmesi halinde ise yıl sonunda altının 300 TL’yi göreceğini öne sürdü.

 

Başkan Özman, “Orta Doğudaki savaş biraz daha rutine döndü, Akdeniz’deki petrol gerginliği vasıtasıyla global ülkelerin birbirleriyle olan çatışmaları var. Bu gerginliğin altın fiyatlarını yukarıya çekeceğini öngörüyorduk. Özellikle Çin ve ABD’nin ticaret savaşları devam ederken dünyada da ekonomide büyük bir durgunluk söz konusu. Bu durgunluktan dolayıda Amerikan Merkez Bankası FED uzun yıllar sonra faiz indirimini yaptı. Bu durgunluk beklentisi ticaretin beklentisi ve ticaret yoluyla para kazanmanın güçleştiğini ortaya koyuyor. Buna önlem olarak da özellikle büyük şirketler başta olmak üzere birçok kişi de altına yatırım yapmaya başladı” dedi.

 

En doğru yatırım aracının altın olduğunu ifade eden Başkan Özman, “Ticaretten yatırımın mümkün olmadığını görenlerle birlikte vatandaşlarda yatırım için en güvenli liman olarak kendilerine altını seçtiler. Bugün gayrimenkul için dahi yatırım yapmak isteyenlerin ekonomi zayıfladıkça ve para kazanmak zorlaştıkça beton binaların elde kaldığı ve hatta fiyatlarda düşüş yaşandığı bir gerçek. Bunun için de insanlar gayrimenkul yerine altına yöneliyor. ABD karşısındaki ülkeler de altın rezervlerini yöneldi. Bu da dünyada büyük şekilde altına yatırım olacağı anlamına geliyor” diye belirtti.

 

Başkan Özman, “Dünya piyasalarının yanı sıra Türkiye’nin iç dinamiklerinden kaynaklanan bir durum söz konusu. Altının ons fiyatı uluslar arası piyasada Bin 550 dolara kadar yükselirken bundan sonra ise bin 800 dolara kadar çıkması muhtemeldir. Türkiye’de döviz kurları bugünkü rakamlarda kalsa dahi, 2019 yılını 22 ayar altının gramı 300 TL’nin üzerinde tamamlar. Bu iyimser bir tablo. Döviz kurlarının artmamasının yanı sıra siyasi bir çalkalanma olmaması halinde, Ortadoğu başta olmak üzere dünyada da büyük bir gelişme yaşanmazsa 300 TL’nin üzerini görebiliriz. Bu iyimser tablo eğer kararmaya başlarsa altın 350 TL’yi dahi görebilir” diye kaydetti.

 

Başkan Özman, “Türkiye’de Ali Babacan ve Abdullah Gül ikilisinin yeni bir parti kuracağı son zamanlarda çok konuşulmaya başlandı. Eğer bu parti kurulur vatandaş nazarında AK Parti’yi böler ve AK Parti kadrolarını tamamen çökertir diye bir algı oluşursa bu Türkiye’de siyasi olumsuzluğa neden olacağı gibi döviz kurlarının da yükselmesine vesile olur. Altın fiyatlarında dahi 400 TL’yi görme ihtimali çok yüksek” diye konuştu.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, Kuyumcular Odası, Salih Özman, AK Parti, Ali Babacan, Abdullah Gül, Amerika, FED, Ortadoğu, Altın, Çin
Yorumlar
Haber Yazılımı