Haber Detayı
22 Mayıs 2019 - Çarşamba 11:25
 
Özman, ‘Döviz kurunu İstanbul Seçimleri etkiliyor’
BDDK tüm bankalara 100 bin dolar ve üzeri döviz alımlarına 1 günlük valör, yani işlemin yapılış tarihi ile gerçekleştirilme tarihi arasındaki fark koydu. Uygulamanın dövizde spekülasyonları önlemek için olduğu ileri sürülürken, Kuyumcular Odası Başkanı Özman, dövizdeki dalgalı kurun nedeninin İstanbul seçimleri olduğunu söyledi.
EKONOMİ Haberi
Özman, ‘Döviz kurunu İstanbul Seçimleri etkiliyor’

BDDK tüm bankalara 100 bin dolar ve üzeri döviz alımlarına 1 günlük valör, yani işlemin yapılış tarihi ile gerçekleştirilme tarihi arasındaki fark koydu. Buna göre, 21 Mayıs tarihi itibarıyla gerçek kişilerin 100 bin dolar ve fazlası döviz alımında para, ilgilinin hesabına bir gün valörlü olarak geçecek. Bu uygulamanın ise dövizdeki spekülasyonları önlemek için olduğu ileri sürülüyor.

 

Karar, yüklü miktarda dolar alarak piyasadaki dolar miktarını düşürecek perakende satış amaçlı döviz alım işlemlerine vade koymak suretiyle yükselen dolar kuru karşısında TL’nin değerini koruma girişimi olarak değerlendiriliyor. Türkiye, geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de duyurulan benzer bir kararla on yılın ardından, kredi alımları ve internet bankacılığı haricindeki döviz satış işlemlerine yüzde 0,1 komisyon koymuş ve böylelikle önü alınamayan ekonomik kriz karşısında bütçeye aylık 33 milyon dolar ek gelir getirmeyi hedeflemişti.

 

BDDK'nın bu uygulaması karşısında, farklı bankalarla çalışır, engeller aşılır eleştirilerine neden olurken, Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, dolardaki dalgalı kurun ana sebebinin İstanbul seçimleri olduğunu söyledi. Dalgalı kurun bir süre daha devam edeceğini kaydeden Özman, "23 Haziran'daki İstanbul seçimlerine kadar dalgalı kur devam eder. Sonrasında atılacak adımlar dövizdeki dalgalı kuru belirleyecektir" dedi.

 

Doların 6 lira 10 kuruşun üzerine tutunamamasının sevindirici olduğunu vurgulayan Özman, "Dolar 6 lira ile 6 lira 20 kuruş arasında iniş çıkış yaşıyor. 6 lira 20 kuruş bandına oturması durumunda doların 6 lira 50 kuruşu bulması endişesini doğurmakta. 3 liradan 6 liraya yükseldiği gibi ani yükseliş yaşanmayacağı anlaşılıyor. Türkiye'nin normalleşmeye ihtiyacı var. Bu normalleşme olana kadar da dövizdeki dalgalanmanın devam edeceğini düşünüyorum" diye konuştu.

 

Ekonomideki normalleşmenin ilk adımı olarak 23 Haziran İstanbul seçimleri olduğunu kaydeden Özman, "Bu seçimler yalnızca İstanbul'u ilgilendiriyor gibi durmuş olsa da, Ekrem İmamoğlu'nun Samsun ziyareti seçimlerin yalnız İstanbul seçimleriyle sınırlı kalmadığını göstermekte. Seçim sonuçlarında kimin kazandığı değil siyasilerin seçim sonunda alacakları tavır ekonomiyi belirleyecektir" şeklinde konuştu. 

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, Kuyumcular Odası, Salih Özman, Dolar, BDDK
Yorumlar
Haber Yazılımı