Haber Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 09:57
 
Özman, ‘Kurlardaki durağanlık ekonomik açıdan sevindirici’
Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, dolar ve altında yaşanan hızlı dalgalanmaların son haftalarda durağanlaştığını ve artık dar bantta fiyatların oynamaya başladığını dile getirdi.
EKONOMİ Haberi
Özman, ‘Kurlardaki durağanlık ekonomik açıdan sevindirici’

Sağlıklı günlere kavuşmayı umut ettiklerini dile getiren Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, altın ve dövizde yaşanan hızlı yükselme döneminin artık bittiğini vurguladı. Altın ve dövizde artık sakin seyretme dönemine girildiğini işaret eden Özman, "Altının alt bandın 380 lira üst bandın ise 397 lira arasında seyretmeye başladığını görmekteyiz" dedi.

 

Piyasaların altına doyduğunu ve son dönemlerde ihtiyaca dönülük ufak alış satışlar şeklinde olduğunun görülmeye başlandığına değinen Özman, "Altın fiyatlarında yaşanan sakinliğin dolar kurunda da durağanlık olarak seyrettiği görülmekte. Dolarda alt direnç noktasının 7 lira üst sınırın ise 7 lira 20 kuruş arasında olduğunu görüyoruz. Hem altın hem de doların dar bir bantta seyrettiğini söylemek mümkün" diye kaydetti.

 

Dolar ve altında salgının ilk başladığı gibi hızlı yükseliş veya hızlı düşüş döneminin artık yaşanmadığının gözlendiğinin altını çizen Özman, "Hem dolar hem de altının dar bir bantta seyretmesi olumlu karşılanabilir. Ama halen piyasaların normalleştiğini söylemek için yaşanan pandeminin son bulması gerekmekte. Fakat sağlık krizinin ortasında döviz ve altında son günlerde sakinleşme seyrinin görülmesi Türkiye ekonomisi için olumlu bir gelişme" diye konuştu. 

 

Samsun’da kuyumcuların adeta siftahsız gün geçirdiğini ifade eden Başkan Özman, “Ramazan aylarında genelde kuyumcu sektöründe bir durağanlık geçerdi Fakat koronavirüsle birlikte kuyumcu esnafımızın yarısından çoğu siftah yapmadan kepenk kapatıyor. İnsanlar kuyumcu dükkanlarının önlerinden transit geçiş dahi yapmıyor. Samsun’da bulunan kuyumcular arastası adeta hergün sokağa çıkma yasağı var gibi kimse geçmiyor. Yaşadığımız bu süreçte insanların altınla ilgilenecek ne maddi durumu nede manevi durumu var. Bu sürecin de an kısa sürede ve en az zararla atlatacağımızı temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, Salih Özman, Kuyumcu, Altın, Dolar
Yorumlar
Haber Yazılımı