Haber Detayı
03 Mayıs 2019 - Cuma 10:55
 
Öztürk'ün çete davası Kasım ayına ertelendi
Kuvvet Köseoğlu'nun öldürülmesi nedeniyle müebbet hapis cezası onanan Galip Öztürk'ün yargılandığı çete davasının tekrar yargılama kararı ardından İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşması yapıldı.
ASAYİŞ Haberi
Öztürk'ün çete davası Kasım ayına ertelendi

Galip Öztürk 2010 yılında yapılan çete operasyonu sonucu çete lideri oluğu gerekçesiyle gözaltına alınırken, beraberindeki 72 kişiye polis operasyon yapmıştı. Yapılan operasyonda Samsun Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Necdet Uzun, Samsun Gazetesi köşe yazarı Necmi Hatipoğlu ve Ayvacık eski Belediye Başkanı Mustafa Belur'da yer alıyordu. Galip Öztürk operasyon sonucu bir süre cezaevinde yatmış, yargılama sonucunda Galip Öztürk, Necmi Hatipoğlu ve 2 kişi daha ceza alırken Mehmet Necdet Uzun ve Mustafa Belur beraat etmişti.

 

Galip Öztürk yargılama sonucunda 11 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve 1 yıla aşkın cezaevinde kalmasının ardından serbest bırakılmış, dosyasının Yargıtay’da onanmasını beklerken Gürcistan vatandaşlığına geçerek Gürcistan'a kaçmıştı. Yargıtay'daki dosyasına yeniden yargılama kararı verilmesi üzerine Türkiye'ye dönen Öztürk, Kuvvet Köseoğlu cinayetinden almış olduğu müebbet hapis cezasının onanması üzerine tekrar Gürcistan'a kaçmıştı.

 

Kuvvet Köseoğlu cinayetinden müebbet hapis cezasına çarptırıldığı için Gürcistan'da kaçak olan Galip Öztürk'ün İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2019/35 nolu dosyada görülen çete davasının ilk duruşması yapıldı. Yapılan ilk duruşmaya Gürcistan'da olduğu için Galip Öztürk katılmazken avukatları bir sonraki duruşmada hazır bulunacağını beyan ettiler. Duruşma 5 Kasım 2019'a ertelendi.

 

Bu arada, Galip Öztürk çete davasının yanı sıra Maraşlılar Cinayeti olarak isimlendirilen Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde 3 kişinin öldürülmesi davasının yanı sıra kullanmak için uyuşturucu temin etmek suçlamasıyla da yargılamaları devam etmekte.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Öztürk'ün, çete, davası, Kasım, ayına, ertelendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı