Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 07:59
 
Sağlık sektörü SOS veriyor
Ülkede yaşanan ekonomik krize paralel özel hastanelerde gecelik fiyatların Bin TL’ye dayanması üzerine vatandaş devlet hastanelerine akın etmeye başladı.
GÜNDEM Haberi
Sağlık sektörü SOS veriyor

Hükümetin sağlık sektöründe devrim yaparak özel hastanelerin kurulması ve devlet hastanelerine de teknolojik yeniliklerin getirilmesiyle seçmenin taktirini toplamayı başardığı biliniyor. AK Parti iktidarı öncesi devlet hastanelerinde yaşanan hasta kuyruklarının kendi dönemlerinde sona erdiğiyle övünen hükümet, ekonomik krizle birlikte sağlık sektöründe durum eskiye döndü.

 

Yaşanan ekonomik krizle birlikte devlet hastanelerinde uzun kuyruklar oluşurken, tedavi olmak için sıra bekleyen vatandaşların hastane görevlileri sıksık tartışma yaşandığı görülüyor. Birçok hastanın ise sıranın kendilerine gelmemesi yüzünden tedavi olamadan hastaneden ayrılmak zorunda kaldıkları belirtiliyor. Devlet hastanelerinde yaşanan bu yoğunluğun nedeninin ekonomik krizle birlikte nakit sıkıntısı çeken vatandaşların özel hastanelere ödeyecek para bulamaması nedeniyle tedavi için eskisi gibi devlet hastanelerine yönelmek zorunda kalmalarından kaynaklı olduğu öğrenildi.

 

Özel hastanelerde acil hastalardan ücret talep edilmezken, durumu acil olmayan hastaların en ufak muayene ücretlerinin 250 liraya dayanması ve odasına göre bir gecelik yataklı tedavinin Bin TL’ye çıkması üzerine vatandaşların acil olmadığı takdirde özel hastanelerden uzak durma eğilimi içerisine girdikleri vurgulanıyor. Ekonomik krizle birlikte özel hastanelerde tedavi olan vatandaşlarda yüzde 40 oranında azalma yaşandığı bilgilerine ulaşıldı.

 

Özel hastanelerde yaşanan yüzde 40 oranındaki hasta azalmasına paralel devlet hastanelerindeki iş yükünün yüzde 40 artış yaşanmasına neden oldu. Ekonomik krizin baş göstermesiyle devlet hastanelerinin hazırlıksız yakalandığı, hasta akını karşısında talebini karşılamakta zorlanıldığı ve bu durumunda hastane personeli ile hasta ve hasta yakınlarını karşı karşıya gelmelerine neden olduğu ileri sürülüyor.

 

Özel hastanelerine talebin yüzde 40 oranında azalması üzerine ekonomik anlamda zor duruma düşen özel hastanelerin yaşanan kriz karşısında yemek çeşitliliğinde azalmaya gitmelerinin yanında personel sayısında azalmaya gitmek zorunda kalıyorlar. Özel hastanelerin tasarruf tedbirlerine gitmesiyle birlikte özel hastanelerindeki hizmet kalitesinin de düşmeye başlamasına neden olduğu gözleniyor.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Sağlık, sektörü, SOS, veriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı