Haber Detayı
23 Aralık 2018 - Pazar 19:00
 
Şahin talimat verdi, ağaç kesimi durdu
Samsun'un İlkadım İlçesi Adalet Mahallesinde eğitim alanına çevrilen çamlık bölgeye iş makineleri ile giren Büyükşehir Belediyesi ekiplerini, Başkan Zihni Şahin'in talimatı durdurdu.
SAMSUN Haberi
Şahin talimat verdi, ağaç kesimi durdu

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi, Adalet Mahallesi'nde bulunan çamlık alanı temmuz ayı meclis toplantısında aldığı kararla eğitim alanına çevirmişti. Yaklaşık 10 dönümlük çamlık alana, ağaçları kesmek için giren iş makineleri, 60 yıllık çam ağaçlarını kesmeye başladı. Mahalle sakinlerinden gelen tepkiler üzerine  Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, verdiği talimatla ağaç katliamını durdurdu.

 

HUKUKİ SÜREÇ BEKLENMELİ
İş makinalarının çamlık alana gelmesi üzerine bölgeye giden Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, "Burası, kent merkezinde mezarlıklar dışında hemen hemen bulmanın imkansız olduğu çamlık alanlardan biri. Bu alan, 13 Temmuz 2018 tarihinde Samsun Büyükşehir Belediye Meclisinde alınan bir kararla eğitim alanına çevrildi. Daha önce Kazımkarabekir Mahallesi'ndeki bir alan için karar alınıyor ama bu karar değiştirilerek burayı eğitim alanına çeviriyorlar. Tabi ki kimse eğitime karşı değil, ama ağaç kesimi yapılacak bir alan hakkında başka bir seçenek var mı diye biraz düşünülmeli. Bu karardan çok geç haberimiz oldu. İş makineleri sahaya inince haberdar olduk. Halen gerekli idari makamlara ve hukuki makamlara itiraz sürecimizi sürdürüyoruz. Hiç olmazsa bu itiraz süreci sonuçlanana kadar bu ağaçlara dokunulmamasını rica ediyoruz" diye konuştu.

 

ŞAHİN, 'YEŞİLİ KORUMAK VE ÇOĞALTMAK İÇİN ÇALIŞYIORUZ'
Ağaçların kesildiği bilgisini alan Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ise hemen devreye girerek, ağaç kesimini durdurdu. Konu ile ilgili Büyükşehir Belediyesi Genel Sekretervekili Fikret Vatansever'i görevlendiren Başkan Şahin'in ağaç kesiminin durdurulması talimatı verdiği belirtildi. Büyükşehir Belediyesi olarak böyle bir konuya asla müsaade etmeyeceklerini kaydeden Başkan Şahin, "Alınan meclis kararı tekrar değerlendirilecek. Bizim asli görevimiz yeşile ve  doğaya zarar vermeden vatandaşa hizmet etmektir. Bunun için de çok titiz çalışıyoruz. Yeşilin olmadığı bir şehirde yaşamak da mümkün değildir. İnsanların yaşamaları için yeşil alan olmazsa olmazdır. Büyükşehir Belediyesi olarak mevcut yeşil alanlarımızı korumak ve daha çok yeşil alan oluşturmak için çalışıyoruz" dedi.

 

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Samsun, Zihni Şahin, İlkadım Belediyesi, Mehmet Özdağ, Adalet Mahallesi
Yorumlar
Haber Yazılımı