Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 18:51
 
Samsun Barosunu da COVİD-19 vurdu
’COVİD-19 pandemisi nedeniyle her yerde olduğu gibi Samsun’da da Samsun Barosu da #Evdekal uyarısına uyarak bürolarını kapalı tutmaya başladığını’ ifade eden Samsun Barosu Başkanı Av. Kerami Gürbüz, bir açıklamada bulundu.
GÜNDEM Haberi
Samsun Barosunu da COVİD-19 vurdu

Samsun Barosu başkanı Av. Kerami Gürbüz açıklamasında şunları ifade etti. “Hepimizin bildiği gibi Dünya Sağlık Örgütü, 2 Mart 2020 tarihi itibariyle Coronavirüs (COVİD-19) salgınıyla ilgili küresel risk seviyesini ‘çok yüksek’ seviyesine çıkarmış ve ‘Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu’ ilan edilmiştir. Ülkemizde de yurt genelinde salgını önlemeye ve korunmaya yönelik gerekli ve zorunlu tedbirler alınmakta ve uygulanmaktadır.  Bu kapsamda kamuoyunu, vatandaşlarımızı, meslektaşlarımızı bir kez daha bilgilendirmek ve bazı taleplerimizi bir kez de kamuoyu nezdinde dile getirmek zorunluluğu doğmuştur.

 

Bu süreçte duruşmaların ertelenmesi ve adliyelerdeki iş ve işlemlerin yavaşlamasından dolayı vatandaşlarımız dolayısıyla meslektaşlarımız bir hak kaybına uğramayacaklardır. Çünkü TBMM ve Adalet Bakanlığı bu yönde kapsamlı bir yasanın çıkarılmasıyla ilgili hummalı bir çalışma içindedirler. Yasa’nın önümüzdeki bir hafta içinde çıkacağını ümit etmekteyiz. 

 

HSK’nun, Adalet Bakanlığı’nın açıklama ve tavsiye kararlarına rağmen çok az da olsa bazı mahkemelerin tutuklu ve ivedi işler dışında da duruşma yapmakta ısrar ettiklerini görmekteyiz. Bu tutumu vatandaşlarımızın, adliye personelinin ve meslektaşlarımızın sağlığı açısından sakıncalı buluyor ve sonuçları açısından kaygı duyuyoruz. 

 

Ülke genelinde uygulanan tedbirler nedeniyle meslektaşlarımızın tamamına yakını bürolarını kapatmak zorunda kalmışlardır. Buna rağmen adli ve idari makamlardan tebligatların yapılmasına devam edilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz düzenleme yasalaşıncaya kadar tebligatların ivedilikle durdurulmasını talep etmekteyiz. Çünkü birçok tebligatın gereğini yerine getirmek demek avukatın ya da personelinin evinden çıkıp işyerine gitmesini zorunlu kılıyor ki bunun sakıncalarını bizim dile getirmemize gerek olmadığı kanaatindeyiz.

 

Kamuoyundaki yaygın kanaatin tam aksine avukatların büyük çoğunluğunun ekonomik durumu iyi değildir. Son yıllarda daha da kötüleşmiştir. Bu nedenle yaşadığımız bu süreçte devletin sağlayacağı her türlü ekonomik desteğe ve çıkarılacak destek paketlerine dahil edilmesi gereken meslek gruplarından biri de avukatlardır. Ancak bunu talep ederken önceliğin avukatlar olması gerektiği gibi bencilce bir anlayışla değil ülke genelinde gerçek ihtiyaç sahiplerinden başlanmak suretiyle hakkaniyetli bir dağılım ve program ile bunun gerçekleştirilmesi gerektiğini savunuyor ve destekliyoruz. Çünkü hepimiz aynı geminin içindeyiz. Ya birlikte sahile varacağız ya da birlikte batacağız. Biz birlikte sahile dolayısıyla esenliğe kavuşacağımıza inanıyoruz. Bu bakımdan sosyal medya hesaplarından ve sair platformlardan adeta avukatlara ayrıcalık tanınmasını zorlayan bazı paylaşımların sahipleri meslektaşlarımız olsalar da avukatların kahir ekseriyetini temsil etmedikleri tartışmasızdır. Böyle bir tavrı şık bulmadığımız gibi mesleğimizin itibarını zedeler nitelikte bulduğumuzu ifade etmek isteriz” diye konuştu.

Haber: Mehmet Rebii Özdemir

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Samsun, Barosunu, da, COVİD-19, vurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı