Haber Detayı
09 Nisan 2019 - Salı 09:05
 
Samsun'da AK Parti ve MHP'nin ilçe teşkilatları değişiyor
AK Parti ve MHP Samsun İl Başkanlığının bugünlerde ilçelerdeki değişim için çalışma içerisinde oldukları öğrenildi.
SİYASET Haberi
Samsun'da AK Parti ve MHP'nin ilçe teşkilatları değişiyor

AK Parti ve MHP'nin Samsun İl Başkanları yerel seçimlere kısa süre kala görevden alınmış ve yerlerine yeni isimler atanmıştı. İlçe teşkilatlarına ise seçimlere kısa süre kalmasından dolayı dokunulamamış ve yerel seçimlere gidilmişti. AK Parti ve MHP Samsun İl Başkanlığı'nın bugünlerde ilçelerdeki değişim için çalışma içerisinde oldukları öğrenildi.

 

Türkiye'de yerel seçimler için ittifak yapan ve birlikte seçime hazırlanma kararı alan AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu bu ittifaka aykırı davranışlar sergiledikleri gerekçesiyle 2 Şubat'da AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman ile MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin görevden alınmıştı. Yerlerine ise Ersan Aksu AK Parti, Abdullah Karapıçak ise MHP İl Başkanı olarak atanmışlardı. Seçime kısa süre kalması nedeniyle ilçe teşkilatlarına dokunulmamış ve ilçelerdeki değişimin seçim sonrasına bırakıldığı kaydedilmişti.

 

Geçtiğimiz günlerde yapılan yerel seçimlerin ardından MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak'ın MHP Genel Merkezi'ne giderek seçim raporunu sunduğu ve bu sırada ilçelerde yapılması muhtemel değişikliklerin gündeme geldiği öne sürülüyor. Bazı ilçe teşkilatlarındaki isimlerin  Büyükşehir'de Cumhur İttifakı adayı yerine bağımsız aday olan Erhan Usta'ya alenen destek verenlerin tespit edildiği öğrenildi. MHP'de önümüzdeki günlerde ilçe teşkilatlarında büyük oranda değişime gidileceği, ihraç edilen Erhan Usta ile  görevden alınan Taner Tekin'in teşkilatlardaki ağırlığının ortadan kaldırılacağı vurgulanıyor.

 

Diğer yandan AK Parti'de de ilçelerde büyük oranda değişikliğe gidileceği, öncelikle İlkadım, Atakum ve Canik teşkilatlarının değiştirileceği kaydediliyor. Bu 3 ilçenin öncelikte tutulmasının sebebi olarak ise, İlkadım ve Atakum'da kaybedilen seçim ile Canik Belediye Başkanı olan ve tekrar aday gösterilmeyince AK Parti'ye isyan bayrağı açan Osman Genç'e yakın isimlerden oluşması olarak gösteriliyor.

 

AK Parti'de değişecek olan ilçe teşkilatında kimlerin göreve getirileceğine Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustaf Demir'in kararının etkili olacağı ifade ediliyor. Bilindiği gibi AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş'a yakınlığı ile bilinen Hakan Karaduman'ın görevden alınmasının ardından Mustafa Demir'in avukatı olan Ersan Aksu göreve gelmişti. Ersan Aksu'nun göreve gelmesinin altındaki nedenin referansının Demir olması olarak gösteriliyor. İl teşkilatını belirleyen Mustafa Demir'in değişecek ilçelerde de ağırlığını ortaya koyması bekleniyor.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun'da, AK, Parti, ve, MHP'nin, ilçe, teşkilatları, değişiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı