Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 12:32
 
Samsun'da crack (taş) imalathaneleri mi var?
Samsun’da son zamanlarda zengin ailelerinin çocuklarının ilgi gösterdiği kokainin işlenmiş hali olan CRACK (TAŞ) içiminde artış olduğu ve Samsun'da bu uyuşturucunun imalathanelerinin bulunduğu ileri sürülüyor.
ASAYİŞ Haberi
Samsun'da crack (taş) imalathaneleri mi var?

Kokainin işlenmiş haline verilen isim olan taş isimli uyuşturucunun son dönemlerde Samsun'da sıklıkla görülmeye başlandığı öğrenildi. Samsun'da maddi durumu iyi olan ailelerin çocukları arasında bu uyuşturucunun yaygınlaştığı belirtiliyor. Samsun'da birçok işadamının bu uyuşturucuyla tanışmış çocuklarını kurtarmak için yoğun çaba içerisinde oldukları ileri sürülüyor. Kokaini karışıma uğratıp taş denen uyuşturucu haline getirdiklerinin altı çizilirken, Samsun'da çiftlik veya köy evlerinde bu tür imalathanelerin olduğu iddia ediliyor.  

 

Esrar isimli uyuşturucunun devlet tarafından terör suçları kapsamına alınırken kokain, kokainden imal edilen taş, hap ve bonzai gibi kimyasal uyuşturucuların terör suçları kapsamında olmadıkları için insanların kimyasal uyuşturucuya yöneldikleri öne sürülüyor. Maddi durumu iyi olmayan gençliğin hap ve bonzai gibi uyuşturuculara yönelirken, maddi durumu iyi olan gençlerin ise daha çok kokain ve kokainden imal edilen taş isimli uyuşturucuya yöneldiklerinin gözlendiği kaydediliyor. Kimyasal uyuşturucuların tehlikesinin daha fazla olduğu belirtilirken, kimyasal uyuşturucularında biran önce esrar gibi terör suçları kapsamına alınması talep ediliyor. Esrar terör suçları kapsamına girdiği için 12 yıla kadar ceza ile cezalandırılması uyuşturucu sektöründe caydırıcılık oluşmasının sağlandığı bilgisine ulaşıldı.  

 

CRACK (TAŞ) NEDİR?
Kokainin çok etkili bir formudur. Crack, kokain hidroklorid formundan sobyum bikarbonat ya da amonyum ve su kullanılarak edilir. "Crack" içime hazır, küçük miktarlarda satılır. 10 saniye içinde etkisini gösterir. Bağımlılık etkisi çok yüksek olduğu bir içişten sonra, kişi ikincisini almak için şiddetli bir istek duymaktadır. Türkiye’de daha çok “taş” denmektedir.  

 

ETKİLERİ
Diğer sentetik uyuşturucularda da olduğu gibi, kişinin crack diye satın aldığı uyuşturucu madde her zaman crack çıkmadığından, etkisinin tam olarak ne olacağını önceden kestirmek çok mümkün değildir. Bu yüzden, aşırı doz kullanımı olmadan da crack kullanımlarında ölüm meydana gelebilir. Bağımlılığı çok çabuk gelişir ve kullanılan miktarı arttırma gerekliliği doğar. Miktar arttıkça harcanan para da arttığından, crack alabilmek için suç işlemeye başlama olasılığı yüksektir. Uyuşturucu madde etkisindeyken kişinin kalp atışları hızlanır, kalp krizi geçirme riski yükselir, ani kan basıncı artışı ortaya çıkabilir, aşırı depresif ruh hali ya da intihar eğilimli davranışlar gözlemlenebilir.  

 

YOKSUNLUK BELİRTİLERİ
Kokainin yoksunluk belirtileriyle aynıdır. Uyuşturucu madde etkisini kaybetmeye başlayınca kişi kendini mutsuz, bitkin, sıkıntılı, kaygılı, hiçbir şeyden keyif alamaz, güçsüz, sinirli hisseder. Uyuma isteği doğar, bazen korkunç rüyalar da görülebilir. Bu çöküntüden kurtulmak için kişide tekrar uyuşturucu madde kullanma isteği doğar ve bu durum bir kısır döngüye dönüşür.  
 

 

ZARARLARI
Uzun süreli kullanımın sonunda insanlarda sinirli, telaşlı, paranoid bir tablo ortaya çıkabilir. Crack kullanımı çeşitli solumun yolu problemlerine, akciğer ve göğüs ağrılarına yol açabilir.  

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun'da, crack, (taş), imalathaneleri, mi, var?,
Yorumlar
Haber Yazılımı