Haber Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 09:02
 
Samsun'da kafelere çeteler mi dadandı
Samsun merkezdeki kafeteryalara koruma bahanesiyle çetelerin dadandığı ileri sürülüyor.
ASAYİŞ Haberi
Samsun'da kafelere çeteler mi dadandı

Samsun'un İlkadım İlçesi Çiftlik Caddesi olarak bilinen İstiklal Caddesinin ara sokaklarındaki, 56'lar bölgesindeki kafelere ve Mecidiye Caddesi'ndeki bazı kafelere koruma adı altında çetelerin dadandığı iddia ediliyor. Çetelerin koruma adıyla kafeteryaları haraca bağladığı öne sürülürken, haraç vermeye yanaşmayan kafe sahiplerinin mekanlarına uyuşturucu bağımlısı gençlerin dadanarak olaylar çıkardığı ve haraç vermeye yanaşmayan kafelerin iş yapamaz hale gelmelerine neden oldukları belirtiliyor.

 

Çeteler haraç vermek istemeyen kafelerde uyuşturucu bağımlısı gençlerin çıkardığı olayların bireysel olay gibi yansıdığı ve yapılan eylemlerin kanıtlanamadığı vurgulanıyor. Kafe sahiplerinin çetelere haraç vermemeleri durumunda uyuşturucu bağımlısı gençlerle uğraşmak zorunda kalmalarına karşılık, haraç veren kafelerde her hangi bir olay yaşanmadığının altı çiziliyor. Müşteri kaybetmek istemeyen kafe sahiplerinin çetelerin talep ettikleri haraçları vermek zorunda kaldıkları vurgulanıyor.

 

Çetelere haraç vermeye başlayan kafelerde vardiyalı olarak 6 ila 8 kişilik çete elemanlarının 1 veya 2 kişilik ekipler halinde kafelerde müşteri gibi oturdukları öğrenildi. Haraç veren kafeye bir veya 2 çete elemanının bir masaya müşteri gibi bir kaç saat oturduğu, başka bir çete elemanı geldiğinde kafeyi ona devrederek haraç alınan başka bir kafeye müşteri gibi gittiği belirtiliyor. Müşteri gibi kafelerde oturan çete elemanlarının belli saat aralığıyla yer değiştirmesi nedeniyle göze batmadığı ve bu sayede deşifre olmaktan kurtulmaya çalıştıkları öne sürülüyor.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, İstiklal Caddesi, Mecidiye, Çete, Kafe
Yorumlar
Haber Yazılımı