Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 07:21
 
SAMSUN’DA SAHTE ALTIN ALARMI
Kahramanmaraş ve Adana gibi illerdeki atölyelerde sahte altın üreten çete üyeleri, bu sahte altınları Samsun başta olmak üzere Türkiye'nin değişik illerinde yüzde 20 komisyonla çalışan dolandırıcı ekipleriyle piyasaya sürdükleri öğrenildi.
EKONOMİ Haberi
SAMSUN’DA SAHTE ALTIN ALARMI

Son zamanlarda Samsun'a 8-10 kişilik bir dolandırıcı ekibinin dadandığı ve Samsun'daki kuyumculara sahte altın kolye ve 22 ayar altın bilezik satmaya çalıştıkları öğrenildi. Söz konusu dolandırıcı ekibinin yüzde 20 komisyon karşılığı sahte altın çetesine çalıştıkları öne sürülüyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, "Son günlerde Samsun ve çevre illerinde çok sayıda dolandırıcının kuyumcuları dolandırmaya çalıştığına şahit olmaktayız. Adana, Kahramanmaraş, İstanbul ve Ankara gibi illerdeki atölyelerde üretilen sahte altınlar, Samsun ve çevre illerde kuyumculara satılmaya çalışıldığı bilinmekte" dedi.  

 

Hiç bir kuyumcunun sahte altına kanmayacağını öne süren Özman, "Dolandırıcılar, kuyumcunun anlık dalgınlıktan yararlanıyor ve gün içerisindeki yoğunluğu fırsat bilerek kuyumcuya sahte altınları satmak için girişimde bulunuyor. Bu kişiler Samsun’a Maraş, Adana, İstanbul yada Ankara gibi illerden geliyor. Burada yapılan sahte altınlar, özellikle sicili temiz ve ilk yakalandığında serbest bırakılacak 10 yada 20 kişilik gruplar halinde kuyumcular çarşısına giriyorlar. Bu kişiler sattıkları sahte altınların karşılığında da yüzde 20 pay alıyorlar. Bunun için çok dikkatli ve ikna kabiliyeti yetenekli kişiler seçiliyor. İki yada üç kişilik gruplar halinde gezen bu dolandırıcılardan birisi yakalandığında anında diğer gruplara haber veriyor ve onlar da Samsun'u terkedip başka şehirlerde aynı yöntemi deniyorlar" diye konuştu.  

 

Çete üyelerinin zaman zaman üniversite öğrencilerini kullandığına değinen Özman, "Kuyumcuların yanı sıra dolandırıcılar, hastane ve otogarlarda sahte boyanmış sarı madenleri vatandaşa satmak isteyenler de var. Hastanelerde hastam var acil paraya ihtiyacım var diyerek insanları kandırmak isteyen dolandırıcılar otogarlarda da yolda kaldım cenazeye yetişeceğim yol param yok bahanesi ile altın görünümlü sarı madeni satmaya çalışıyorlar. Geçtiğimiz günlerde ise bir kuyumcu arkadaşımıza gelen dolandırıcılar gümüş bir zinciri sarıya boyarken, kilit sistemini de gerçek altından yapmışlar. Kuyumcu arkadaşımız ilk önce kilit sisteminden kontrol ederek altın olduğu kanaatine varmış fakat daha sonra zincirin bütününden şüphelenirken o sırada dolandırıcılar mağazayı terk etmişler. Konuyu güvenlik güçlerimize ilettik gerekli çalışmayı yapıyorlar. Kuyumcu esnafının ve vatandaşların sahte altınları piyasaya sürmeye çalışan dolandırıcılara karşı dikkatli olmalarını istiyoruz" şeklinde konuştu.    

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: SAMSUN’DA, SAHTE, ALTIN, ALARMI,
Yorumlar
Haber Yazılımı