Haber Detayı
22 Kasım 2019 - Cuma 09:40
 
Samsun'da ünlü balıkçının oğluna tecavüzden 6 yıl 8 ay ceza verildi
Samsun'da ünlü bir balıkçının oğlunun genç bir kıza tecavüz etmesi üzerine Samsun yargısı karışmıştı. Davayla alakalı 2 hakim ile 2 savcı HSK'ya şikayet edilmiş ve bir avukata hakaret ve adil yargıyı etkileme teşebbüs iddiasıyla 2 farklı dava açılmıştı. Davanın son duruşmasında ünlü balıkçının tecavüzcü oğlu toplam 6 yıl 8 ay hapis cezası aldı.
ASAYİŞ Haberi
Samsun'da ünlü balıkçının oğluna tecavüzden 6 yıl 8 ay ceza verildi

Samsun'da 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde nitelikli cinsel saldırı suçlamasıyla görülen 2017/623 Esas nolu davanın 18 Ekim 2017 tarihindeki duruşmada mahkeme başkanı ve mahkeme savcısının hazır bulunmaması üzerine davaya diğer mahkemelerden hakim ve savcı atanarak dava görüldü. Mahkeme nitelikli cinsel saldırı şüphesiyle tutuklu yargılanan İbrahim D. hakkında geçici görevlendirilen savcının tahliye edilmesi yönünde mütalaa vermesi neticesinde, mahkeme başkanı tutukluluğun devamı yönünde karşı oyuna rağmen davaya geçici görevlendirilen üye hakimlerin oyları ile duruşmada adli kontrol şartı ile tahliyesine karar verdi.

 

2 HAKİM VE 1 SAVCI HAKKINDA HSK'YA "RÜŞVET" SUÇLAMASI
Mahkemenin tahliye kararı sonrası mağdure F.Ö. avukatı aracılığıyla Hakimler ve Savcılar Kurulu'na (HSK) İbrahim D. için tahliyesi yönünde mütalaa veren Samsun Cumhuriyet Savcısı M. K. ve tahliye edilmesi yönünde oy kullanan hakimler R. Y. ile F. G. Y. hakkında, "İrtibat ve rüşvet karşılığı görevi kötüye kullanmak" iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. HSK tarafından yayınlanan Yaz Kararnamesi ile Samsun 2. Ağır Ceza Hakimi olarak görev yaparken Hakkari'ye ataması yapılan R. Y.'in atamasının altında yatan nedeninin tecavüz mağduresi F.Ö'nün avukatı aracılığıyla HSK'ya rüşvet iddiasıyla yapılan suç duyurusunun neden olduğu iddia edilmişti.

 

MAĞDURE AVUKATINA  "HAKERET" DAVASI
Davaya geçici bakan 2 hakim ve bir savcı HSK'ya "rüşvet" iddiasıyla HSK'ya şikayet edilirken, hakim ve savcıları mağdurenin vekili olarak HSK'ya şikayet eden ünlü ceza avukatı Suat Uzun hakkında kendisine ait paylaşım sitesi üzerinden 19.10.2017 tarihinde yapmış olduğu paylaşımlarla, "Kurul halinde çalışan kamu görevlilerini görevlerinden dolayı hakaret" gerekçesiyle Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

 

AYNI AVUKATA "YARGIYI ETKİLEME GİRİŞİMİ" DAVASI
Yine Avukat Uzun hakkında Gerçek Gazetesi'nde yazdığı köşe yazılarında tecavüz davasını kaleme aldığı gerekçesiyle "Adil Yargılamayı Engelleme Girişimi"nde bulunduğu iddiasıyla Samsun 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Hakim ve savcıları müvekkilinin talebiyle HSK'ya şikayet eden avukat Uzun, Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi ile Samsun 5. Asliye Ceza Mahkemelerinde yargılanması devam ediyor.

 

SAVCI 15 YIL İSTEDİ
Tüm bu gelişmeler yaşanırken, geçtiğimiz ay davanın 6. duruşmasında davanın asıl savcısı tecavüz sanığı hakkında verdiği son mütealasında nitelikli cinsel saldırı ve nitelikli olarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçları gerekçesiyle 15 yıldan az olmamak şartıyla tutuklanmasını talep etti. Savcının mütelasının ardından mahkeme heyeti davayı 14 Kasım tarihine erteledi.

 

15 YIL İSTEYEN SAVCI DA HSK'YA ŞİKAYET EDİLDİ
Tecavüz sanığı hakkında 15 yıldan az olmamak kaydıyla cezalandırılması yönünde müteala sunan savcı hakkında sanık avukatları "Masumiyet karinesini ihlal etme ve adil yargılama hakkını ihlal ettiği" gerekçeleriyle HSK'ya şikayet ettiler. Gelinen noktada 2 hakim 2 savcı HSK'ya şikayet edilirken, mağdure avukatı hakkında ise Samsun'da iki dava açıldı.

 

DAVAYI SAMSUN'UN EN ÜNLÜ AVUKATLARI ÜSTLENDİ
Davaya bakan hem sanık hem de mağdure avukatlarının ise Samsun'un en tanınan avukatlardan oluştuğu görüldü. Sanık avukatlığını Samsun eski Baro Başkanı Ersoy Üstay, FETÖ iddianamelerinde ismi geçen Yusuf Ziya Çimen ve avukat Mehtap Çelik üstlenirken mağdurenin avukatlığını ise Samsun'un en ünlü ceza avukatlarından bir olan Suat Uzun ile Ali Yılmaz üstlendi.

 

6 YIL 8 AY HAPİS CEZASI
Mahkeme 7. duruşmasında Samsun adliyesini karıştıran tecavüz davasında kararını verdi. Savcı mütealasında 15 yıldan az olmamasını talep etmişken, mahkeme tecavüz sanığının tecavüz iddialarıyla ilgili 4 yıl 2 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Ayrıca kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçlamaları için ise 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Toplamda 6 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Sanığın cezaevinden tahliye olmadan önce yattığı süre göz önüne alınarak serbest bırakıldı.

 

TECAVÜZCÜ SABIKALI ÇIKTI
Tecavüz sanığı İbrahim D.'nin daha öncede başka suçtan sabıkası olduğu ortaya çıktı. İbrahim D.'nin Samsun 2. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen 2012/2013Esas sayılı dosyadan ceza aldığı ve cezanın hükmün açıklanmasının geri bırakıldığı ortaya çıktı. Tecavüz davasından ceza alan sanığın ertelenen cezasının da bozulmasına neden olduğu için Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Samsun 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ne bildirim kararı aldı.

 

6 YIL 8 AY AZ BULUNDU İTİRAZ EDİLİYOR
Bu arada mağdure avukatları verilen cezayı yeterli bulmadıkları ve mağdurenin talebi üzerine dosyaya itirazda bulunmaya hazırlandıkları öğrenildi. Mağdure avukatları sanık hakkında verilen cezanın savcının mütealasında olduğu gibi 15 yıldan az olmaması gerektiğini savunuyorlar.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun'da, ünlü, balıkçının, oğluna, tecavüzden, 6, yıl, 8, ay, ceza, verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı