Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 07:59
 
Samsun'da yerel basını bitirme operasyonu
Samsun'da millette karşılığı olmamasına rağmen listeye konulup seçtirilen siyasilerin Samsun basınına operasyona giriştikleri ve merkezde 6 olan yerel gazete sayısını 2'ye düşürerek kontrol altına almak istedikleri ileri sürülüyor.
GÜNDEM Haberi
Samsun'da yerel basını bitirme operasyonu

Samsun'da 2000'li yıllarda 12 olan yerel gazete sayısı, yerel basına uygulanan baskılar sonucu bugün 6'ya düşmüş durumda. Bu gazetelerin önemli bölümüne de baskı yapıldığı ve arka plandaki destekçilerinin dümen suyuna girdiği kaydediliyor. AK Parti içerisinde yaşanan dalgalanmalar sonucu Samsun'daki 4 yerel gazetenin daha batırılarak yayın hayatına son verilmeye çalışıldığı vurgulanıyor.

 

Samsun'da, yerel gazetelerden birini AK Parti Samsun eski İl Başkanı, bir diğerini ise AK Partili eski bir belediye başkanının satın aldığı iddia ediliyor. Edinilen bilgilere göre; Samsun'da yılsonuna kadar Denge, Gerçek, Arena ve Samsun Gazetesi'nin batırılmasının planlandığı ve 2020 yılında Samsun'da 2 yerel gazetenin faaliyetini yürütmesinin hedeflendiğine değiniliyor.

 

Ayda hatrı sayılır miktarda resmi ilan pastasının Samsun'da 6 gazeteye pay edildiği, basın üzerinde oynanan oyun sonucu 2020 yılında resmi ilan pastasının tamamının Hedef Halk ve Haber Gazetesi'ne verilmesi için plan yürütüldüğü ifade ediliyor. Oynandığı öne sürülen oyun sayesinde Samsun'da yerel basın mensuplarının iki siyasetçinin oyuncağı haline getirilmek istendiği kaydedilirken, bazı üst düzey bürokratların ise bu oynanan oyuna yardımcı oldukları dile getiriliyor.

 

Samsun'da il müdürü konumundaki bazı isimlerin ilçelerdeki gazete patronlarına gazetelerini kapatma çağrısı yaptıkları öğrenildi. Kurum müdürlerinin Samsun'daki ilçe gazetelerinin patronlarına yaptıkları bu çağrı akıllara Samsun merkezdeki 4 gazetenin batırılmasının ardından ilçelerdeki gazetelerin de kapatılması ve Samsun'da ayakta bırakılacağı ileri sürülen Hedef Halk ve Haber Gazetesi'nin daha fazla resmi ilan parası almasının önünün açılmasının planlandığı kuşkularını doğurdu.

 

Gazetelerin üzerinde bu oyunların oynandığı belirtilirken, son yıllarda internet haber sitelerinin basın sektöründe söz sahibi olması üzerine, basına şekil vermeye çalışan siyasilerin AK Partili isimlerin danışmanlığını yürüten şahıslara dernek kurdurdukları ve bu derneğe üye olmayan internet sitelerini bağımsız Türk yargısı nezdinde gazeteci saydırmama girişiminde bulundukları vurgulanıyor. Buna örnek olarak ise Samsun'da görülen bazı davalarda bir AK Parti Milletvekilinin avukatının mahkemeye bu meyanda ifade vermesi gösteriliyor.

 

İlde son zamanlarda internet haber sitesi sahipleri hakkında sürekli davalar açılmaya ve uyduruk gerekçelerle site sahiplerine hapis cezaları verilmeye başlandığı, bu sayede internet haber sitelerinin kapatılabilmesi için çalışma yürütüldüğü görülüyor. Son dönemde Samsun'da birçok internet haber sitesinin sahibine hapis cezaları verildiği ve neredeyse bütün internet haber sitesi sahipleri hakkında uyduruk gerekçelerde davalar açıldığı da biliniyor.

 

Devletin ilgili birimlerinin Samsun Basını'nın üzerinde oynanmak istenen bu oyunlara karşı önlem almaları istenirken, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda kirli ilişkiler içerisinde olduğu dillenen siyasilerin Türkiye'de 4. güç olarak kabul edilen basını kontrol altına almaları tehlikesi yaşanacağına değiniliyor.  

 

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, AK Parti, Yerel Basın
Yorumlar
Haber Yazılımı