Haber Detayı
11 Ocak 2019 - Cuma 10:44
 
Samsun'daki partileri meclis üyeleri satıyor!
Samsun'da AK Parti, CHP ve MHP'li meclis üyelerinin kendi partilerine yaptığını, muhalefet partileri yapamıyor.
SİYASET Haberi
Samsun'daki partileri meclis üyeleri satıyor!

Samsun'da MHP'nin Meclis üyeleri partilerinden istifa ederek İYİ Parti'ye geçmek için adeta yarış halinde olduğu görülüyor. 2017 yılında başlayan geçiş eğiliminde şimdiye kadar 10 meclis üyesi MHP'den İYİ Parti'ye geçiş yapmış durumda.

 

AK Parti'nin Tekkeköy İlçesi'nde ise AK Partili üç meclis üyesinin belediyede gösterdiği muhalefeti CHP'nin gösteremediği öne sürülüyor. En son belediye borç batağından kurtulmak için satışa çıkardığı arazi AK Partili meclis üyesinin konuyu yargıya taşımasıyla ihale iptal edildi.

 

CHP'ye gelindiğinde ise durumun daha vahim olduğu ve AK Parti ile anlaştığı ileri sürülen CHP'li Meclis Üyesi Metin Tiryaki'nin, belediyenin gelir giderini denetlemek için denetleme komisyonuna seçildiği ama görevinden istifa ederek CHP'nin Atakum Belediyesi'nde denetleme yapmasının önünü kestiği belirtiliyor.

 

MHP'DE 10 MECLİS ÜYESİ İYİ PARTİ'YE GEÇTİ
MHP'de İYİ Parti kurulma aşamasındayken 2017 yılında Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nin MHP'li üyeleri Recep Güleroğlu, Ali Şener, Mücahit Uydu, Ali Kaplan ile Canik MHP Meclis Üyeleri Mustafa Keleş ve Ayhan Ayvaz partilerinden istifa ederek İYİ Parti'ye geçti. Ardından ise geçtiğimiz hafta  MHP Atakum Belediyesi Meclis Üyesi Murat Keskin ve diğer Atakum Meclis üyeleri, Avukat Şakir Kabakçıoğlu, Eczacı Yusuf Erden ve Yunus Koloğlu'da İYİ Parti saflarına katıldı.

 

AK PARTİ TEKKEKÖY'DE KENDİSİNE MUHALİF
Aydın Çift ile belediye meclisinde AK Partili diğer meclis üyeleri Mehmet Ekinci ve Aydın Yılmaz AK Parti'nin grup kararlarını delmeyi adeta alışkan haline getirmiş durumda. Bu nedenle 3 meclis üyesi defalarca disiplin kuruluna sevk edildi. Son olarak Tekkeköy Belediyesi'nin yaklaşık 30 milyon lira borcu olduğu Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar seçimlerin yaklaştığı bu süreçte biraz nefes alabilmek için Tekkeköy sınırlarında ETİ Bakır A.Ş. içerisinde yer alan belediyeye ait araziyi satışa çıkarttı. ETİ Bakır A.Ş. sınırları içerisindeki araziyi almaya talip olurken belediye bu araziden 10 milyon lira gelir elde etmeyi hedefliyordu.

 

Belediye, satış ihalesi hazırlama görevini yazı işleri müdürü görevlendirilir ve müdür emekliliği öncesi satılacak araziyi kamu arazisi olarak kayıt eder. Belediyenin tapulu arazisi olmasına rağmen emekliliği öncesi yazı işleri müdürünün araziyi kamu arazisi olarak kayıtlara geçirmesi nedeniyle yapılan ihaleyi AK Parti Tekkeköy Meclis Üyesi Aydın Çift Bölge İdare Mahkemesi'ne taşır ve yürütmenin durdurulması kararı aldırdı. Bu nedenle belediye araziyi satışa çıkarmadı.

 

ATAKUM'DA CHP'Lİ MECLİS ÜYESİ AK PARTİLİ BELEDİYEYİ DENETLETMİYOR!
Atakum Belediyesi'nde ise CHP Meclis Üyesi'nin yaptığı hamle pes dedirtti. Belediyelerin bir yıllık faaliyetlerini, gelir gider işlemlerini denetlemek üzere belediye meclis üyelerinden her parti gurubunu temsilen parti guruplarının önereceği adaylar içinden temsilci seçilir. Atakum Belediyesi denetleme seçimlerinde, belediye meclis üye sayısına göre AK Parti'de üç, CHP ve MHP den birer üye aday gösterdi. CHP'nin üyesi Mustafa Tüfek iken CHP'li meclis üyeleri aday olarak belirledikleri Tüfek'e oy verirken AK Parti ve MHP oyları ile seçimleri CHP'li Metin Tiryaki kazandı. Seçimi kazanan Tiryaki, hemen sağlık nedenlerini bahane ederek komisyondan istifa ettiği belirtildi. Bu istifanın ardından CHP'nin Atakum Belediyesi'nin son bir yılını denetleyemediği ortaya çıktı.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun'daki, partileri, meclis, üyeleri, satıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı