Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 16:26
 
Samsun Sağlık'ta Menzil temizliği başlıyor
Sağlık sektörünü Menzil Cemaati'nin arka bahçesine çeviren Recep Akdağ'ın yerine Ahmet Demircan'ın bakan olarak atanması üzerine sağlıkta oluşan Menzil saltanatına son verme çalışmaları hızla sürüyor. Samsun'da başhekim atamalarının yapılacağı bu günlerde bu konuda titiz çalışma yürütüldüğü öğrenildi.
GÜNDEM Haberi
Samsun Sağlık'ta Menzil temizliği başlıyor

Haftabaşında Samsun İl Sağlık Müdürü olarak atanan Yrd. Doç. Dr. Muhammet Ali Oruç'un tüm hastane başhekimlerinin CV'sini istediği öğrenildi. Yeni Sağlık İl Müdürünün CV incelemelerinin ardından mevcut başhekimlerini makamına tek tek davet ederek mülakat yaptığı bilgisine ulaşıldı. Önümüzdeki günlerde hastane başhekimlerinde büyük değişime gidileceği beklenirken, değişiklikten rahatsız olanların, "Samsun'a neden Samsunlu bürokrat atanmadı" eleştirileri yaptığı öğrenildi.

 

Yeni Sağlık İl Müdürü Oruç'a bakanlık tarafından sağlıkta yapılanan Menzil yapılanmasının etkisini azaltma talimatı verildiği ve yeni yapılacak atamaların bu çerçevede olacağı bekleniyor.   Recep Akdağ'ın uzun yıllar yaptığı Sağlık Bakanlığı döneminde, Sağlık Bakanlığı adeta cemaatin arka bahçesine dönmüş, yasa ve yönetmelik değişiklikleriyle sağlık sektörünün kilit noktalarına doktor olmayanların, dışarıdan atamalarla Menzilciler yerleştirilmişti. 15 Temmuz darbe kalkışmasıyla cemaatlerin devlet kurumlarında aşırı örgütlenmelerini ileride büyük sorunlar doğurduğuna şahit olunması üzerine, devlet kurumlarında cemaat örgütlenmelerinin önüne geçme kararı alındığı öğrenildi.

 

Menzilcilerin devlete bağlı bir yapıya sahip olduğu bilinirken, FETÖ'nün darbe kalkışması sonrası Menzil ve Süleymancılar Cemaati'ne sızma girişimleri istihbaratı olduğu biliniyor.   Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın başında olduğu bakanlıkta bu temizliğin titizlikle yürütülmesini istediği öğrenilirken, bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarında cemaatlerin gücünü askeriye indirmek istediği belirtiliyor. Bu çerçevede atamış olduğu yeni İl Sağlık Müdürlerine bu konuda titiz çalışmalar yapılması yönünde talimat verdiği öne sürülüyor.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, Sağlık'ta, Menzil, temizliği, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı