Haber Detayı
08 Nisan 2019 - Pazartesi 08:08
 
Şehir merkezine 7 adet keleş mi sokuldu
Samsun'da yerel seçimlerden kısa süre önce İlkadım'ın Fatih Mahallesi ile Canik'in Gazi Osman Paşa Mahallesi'ne 7 adet Kalaşnikof (Keleş) isimli uzun namlulu silah sokulduğu iddia ediliyor.
ASAYİŞ Haberi
Şehir merkezine 7 adet keleş mi sokuldu

Samsun Etik Haber 27 Ağustos 2018 Pazartesi günü, "ÇETE SAMSUN SOKAKLARINDA 15 BİN TL'YE KELEŞ Mİ SATIYOR" başlığıyla, Samsun'a çok sayıda  kalaşnikof (keleş) isimli uzun namlulu silah sokulduğu ve 15 bin TL'den satıldığını kamuoyuna duyurmuştu. Haber üzerine çalışma başlatan Samsun Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi (KOM) ekipleri Samsun'un Vezirköprü ilçesinde 10 Ekim 2018 tarihinde bir eve operasyon gerçekleştirdi.

 

Samsun KOM'un Vezirköprü'de bir eve gerçekleştirdiği operasyon sonucu kalaşnikof marka uzun namlulu silah, bu silaha ait 2 adet şarjör ve 58 fişek, ruhsatsız av tüfeği, kuru sıkı tabancanın yanı sıra çok sayıda silah malzemesi, 2 muşta, 15 bıçak, 15 sikke ve define arama dedektörü ele geçirdi. Operasyonda emekli memur Tuncay K. (53) gözaltına almıştı.

 

Vezirköprü'de gerçekleştirilen operasyonun ardından KOM polisleri, Samsun'un Çarşamba ilçesi Çınarlık mahallesi civarında şüpheli bir araç içerisinde kalaşnikof marka silah, bu silaha ait 1 adet şarjör ve şarjör içerisinde 30 adet 5.56 mm çapında fişek ele geçirdi. Silahla birlikte az miktarda uyuşturucu madde de ele geçirildi. Silah ve az miktardaki uyuşturucu madde ile birlikte 3 kişi gözaltına almış ve alınan ifadeler doğrultusunda çok sayıda silah kaçakçılığı yapan hücre çökertilmişti.

 

Polisin silah kaçakçılığına karşı yoğun çalışma yürütmesine rağmen silah kaçakçılarının Samsun'a uzun namlulu silah getirmeye devam ettiği iddia ediliyor. Son olarak yerel seçimlerin yapıldığı 31 Mart tarihinden kısa süre önce İlkadım İlçesi Fatih Mahallesi ile Canik İlçesi Gazi Osman Paşa Mahallesi'ne toplam 7 adet uzun namlulu keleş isimli silah getirildiği iddia ediliyor.

 

Silahların uyuşturucu sektöründe kullanmak için mi yoksa 1980 darbesi öncesi gibi sokakların karıştırılması amacıyla mı getirildiği bilinmiyor. Keleş isimli silahların Samsun sokaklarında ortalama 15 bin liraya satıldığı ileri sürülürken, 14'lü olarak tabir edilen küçük çaplı silahlarında aynı fiyatlara satıldığı göz önüne alındığında, keleşlerin bu kadar ucuza satılmasının altında bir neden olabileceği tezini akıllara getiriyor.

 

Bu arada, Türkiye'de organize suç örgütü lideri olarak  nam salan Sedat Peker'in seçimlerden kısa süre önce halka, "Silahlanın" çağrısı yaptığı bilinirken, bu çağrısı üzerine hakkında soruşturma başlatılmıştı. Sokaklara normal silah fiyatından uzun namlulu silahların sokuluyor olması Türkiye'de birilerinin kirli planlar yapmasından korkuluyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, Keleş, Çarşamba, Vezirköprü
Yorumlar
Haber Yazılımı