Haber Detayı
02 Kasım 2019 - Cumartesi 17:39
 
Tarık Öncü, ‘Disleksi bir hastalık değildir’
Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği Samsun İl Temsilcisi ve Türkiye Disleksili Çocuklar Vakfı Samsun İl Temsilcisi Tarık Öncü, “Unutmayalım ki Disleksi bir hastalık değildir. Normal yada normal üstü zekaya sahip bireylerde görülen nörolojik kökenli gelişimsel bir farklılıktır” dedi.
SAĞLIK Haberi
Tarık Öncü, ‘Disleksi bir hastalık değildir’

Öncü yaptığı açıklamada;

“Çocuğunuz okumayı öğrenirken zorlanıyorsa, okuma hızı düşükse okurken kelimeleri değiştiriyor satır atlıyor satır ekliyorsa harf ve rakamları ters okuyorsa, sıralı ezber gerektiren konuları çarpım tablosu ritmik sayma yön takvim zaman konularında zorlanıyorsa Öğrenme Güçlüğü yaygın adıyla Disleksi olabilir.

 

Unutmayalım ki Disleksi bir hastalık değildir. Normal yada normal üstü zekaya sahip bireylerde görülen nörolojik kökenli gelişimsel bir farklılıktır. Üstelik dikkat eksikliği ve Hiperaktivite ile birlikte seyrettiği için durum daha da zor bir hal alabiliyor. Yapılan araştırmalar disleksinin görülme sıklığının her yüz çocuktan 10 unda olduğunu gösteriyor.Samsunda 2000 in üzerinde disleksi raporlu çocuğumuz var. Akademik anlamda güçlük yaşayan çocukların ailelerinin bir an önce devlet hastaneleri ve üniversitelerin çocuk ve ergen psikiyatri servislerine başvurmaları gerekiyor. Farklı eğitim metotlarıyla öğrenen disleksili çocuklarda en önemli unsur tanı almada geç kalınmaması ve ivedilikle eğitime başlanması.

2013 yılından bu yana disleksili çocukların hakları, eğitimleri ile çalışmalar yapan disleksi öğrenme Güçlüğü Derneği birçok eğiticiye de bu konuda eğitimler vererek ülke çapında Konferans Panel ve Sempozyumlarla farkındalık çalışmaları yapıyor.

 

1-7 Kasım Dünya Disleksi Haftası dolayısıyla dernek olarak 2 kasım cumartesi günü Yeşilyurt AVM de farkındalık yaratmak amacıyla Derneğimizin gönüllüleri yönetim kurulu üyeleri psikolojik Danışman/Psikoterapist Buket Alkaş ve Psikolog Meltem Çepni gün boyunca ailelerle buluşarak standımızda disleksi hakkında bilgilendirme yapacaklar” diye belirtti.                                                                                

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Tarık, Öncü,, ‘Disleksi, bir, hastalık, değildir’,
Yorumlar
Haber Yazılımı