Haber Detayı
13 Kasım 2018 - Salı 08:28
 
Tasarruf, şaibeyi bitirecek!
Artık AK Parti'nin temayül yoklama sonuçları piyasaya sızmayacak. Temayülü yapan vekillerin sonuçlarla oynadıkları ileri sürülemeyecek. Ekonomik krizle birlikte AK Parti bundan sonra kağıt tasarrufu için E-Temayül Sistemi uygulamaya başlıyor ve bu sistem sayesinde artık sonuçlar anlık olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önünde olacak.
SİYASET Haberi
Tasarruf, şaibeyi bitirecek!

AK Parti İl, İlçe, belediye başkanı veya milletvekili seçimi olsun gireceği her seçim öncesi temayül yoklaması yapmasıyla biliniyor. Temayül yoklamaları bölge ve il koordinatörleri öncülüğünde belirlenen mekanlarda sandık kurularak yapılıyordu. Kurulan sandıklardan çıkan oylar çuvallara dolduruluyor ve Ankara'da açılarak sayımları yapılıyordu. Çuvallar Ankara da açılması gerekirken henüz sayılmadığı belirtilen oyların sonuçları kamuoyuna yansıyordu. Bu durumda temayülün başındaki il ve bölge koordinatörlerinin yolda çuvalları açarak üzerlerinde oynamalar yaptıkları suçlamalarının doğmasına neden oluyordu.

 

Yaklaşan yerel seçimler için AK Parti'de temayül yoklaması Kasım ayı içinde, müracaatların alınmasından sonraki bir tarihte yapılacak. İlk kez e-temayül sistemi uygulanacak. Temayül yoklaması 10:00-16:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Saat 16:00'da Temayül Yoklaması biter bitmez sonuçlar Cumhurbaşkanı'na ulaşacak. E-temayül yoklamasıyla her temayül yoklamasından yaklaşık 100 bin TL tasarruf amaçlanırken, kağıt ve malzeme israfının önüne geçilmesi planlanıyor.

 

Yeni sistemin yerel seçimler öncesi ilk kez hayata girecek olması, hem kağıt ve malzeme israfının önüne geçeceği, hem de temayüllerdeki şaibeyi ortadan kaldıracağına inanılıyor.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Tasarruf,, şaibeyi, bitirecek!,
Yorumlar
Haber Yazılımı