Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 12:30
 
Tekkeköy'deki kargaşanın altından koltuk savaşı çıktı
Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar'ı İçişleri Bakanlığına şikayet ederek soruşturma açılmasını sağlayan Av. Rıfat Bülbül'ün babasının, yerel seçimlerde Togar'ın karşısına AK Parti'den aday adayı olan Ali Bülbül olduğu ortaya çıktı
GÜNDEM Haberi
Tekkeköy'deki kargaşanın altından koltuk savaşı çıktı

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar'ın, Tekkeköy İlçesi sınırlarında faaliyet gösteren Eti Bakır İşletmeleri’nin bulunduğu alanda deniz kumunun illegal yöntemlerle alındığı ve bu kumların yine Tekkeköy sınırlarında faaliyet gösteren Toros Tarım isimli işletmeye satıldığı, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar’ın bu olaya göz yumarak yaklaşık 300 bin TL rüşvet aldığı iddiasıyla Av. Rıfat Bülbül'ün şikayeti üzerine İçişleri Bakanlığı olayın soruşturulması için Samsun Valiliği'ne talimat vermiş ve soruşturma başlamıştı.

 

  Soruşturmanın başlanmasına neden olan Av. Rıfat Bülbül'ün babasının 2004 yılında AK Parti Tekkeköy Belediye Başkan adayı olup seçimi kazanamayan ve daha sonra 2009 ve 2014 yıllarında da aday olabilmek için uğraş verip her iki seçimde de Hasan Togar'ın aday yapılmasıyla aday olamayan Ali Bülbül olduğu öğrenildi. Son yerel seçimlerde Ali Bülbül'ün aday olamamasının nedenleri arasında o dönem İl Başkanı olan AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş'ın adaylık konusunda Hasan Togar'ın arkasında durmasından kaynaklandığı ileri sürülüyor.   Bilindiği gibi, Tekkeköy Belediye Başkanı denizden illegal alınarak satılan kum olayında yaklaşık 300 bin TL rüşvet aldığı gerekçesiyle hakkında soruşturma geçiriyor.

 

Yine aynı olay çerçevesinde Belediye Başkanı Togar, soruşturma geçirmesine neden olan avukatın kendisinden 1 milyon TL istediği, vermediği takdirde belgeleri basına sızdırmakla tehdit ettiği gerekçesiyle avukat hakkında Samsun Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Bunlar yaşanırken sabıkalı eski gazeteci ve bir taraftar derneği başkanının yayında olmayan bir dergi adına belediyenin kapısına dayandığı iddia ediliyordu. Ayrıca olayları araştıran gazeteci Berat Gonca ve Sezer Sezer tehdit edilerek 50 bin TL haraç istenmiş ve olay yargıya intikal etmişti. Son olarak rüşvet verdiği iddia edilen firma sahibinin de tehdit edildiğini öne sürerek Samsun Cumhuriyet Başsavcılığına Başkan Hasan Togar ve koruması hakkında suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıkmıştı.  

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Tekkeköy'deki, kargaşanın, altından, koltuk, savaşı, çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı