Haber Detayı
05 Mart 2019 - Salı 08:30
 
Teröristler, Samsun'da yerel basına sızmış!
Samsun'da 05.03.2018 tarihinde MİT kontrolünde yapılan operasyon ile ABD Büyükelçiliği'ne eylem hazırlığında oldukları belirtilen terör örgütü DEAŞ üyesi 4 Iraklı'nın yakalanmasıyla başlayan operasyonlarda, bu zaman kadar Samsun'da 10'larca DEAŞ hücresi çökertilirken, teröristlerin Samsun'da yerel basına sızdıklarını ortaya çıktı.
ASAYİŞ Haberi
Teröristler, Samsun'da yerel basına sızmış!

Samsun'da 05.03.2018 tarihinde ABD Büyükelçiliği'ne eylem hazırlığında oldukları belirtilen terör örgütü DEAŞ üyesi oldukları ileri sürülen 4 Iraklı, polis tarafından gözaltına alındılar. Operasyonda MİT mensuplarının da görev aldığı belirtildi. Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi, İstihbarat Şube ve MİT ekipleri tarafından ortak bir operasyon düzenlenmişti. ABD Büyükelçiliği'ne eylem hazırlığında oldukları belirtilen ve terör örgütü DEAŞ üyesi oldukları öne sürülen Irak uyruklu Fernas Hüseyin A., Omar Shihab Ahmed A., Sohaib Qusay Taga A. ve Azhar Abdulkadhim Salman Al B., gözaltına alınmıştı.

 

ABD Büyükelçiliği'ne yapılacak olan saldırının Samsun merkezli olması üzerine MİT koordinesinde Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi, İstihbarat Şubesi ve Samsun İl Jandarma ekiplerinin yapmış olduğu çalışmalar sonucu bugüne kadar Samsun'da onlarca DEAŞ hücresini ortaya çıkardı. 100'lerce DEAŞ üyesinin gözaltına alındığı operasyonların sonuncusu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim mitingi için Samsun'a geldiği 3 Mart tarihinde yapılmış ve 24 DEAŞ üyesi gözaltına alınmıştı.

 

ABD Konsolosluğu'na eylem hazırlığındaki DEAŞ üyelerine yapılan baskının ardından Samsun'da ardı ardına başarılı DEAŞ operasyonları gerçekleştirilirken, yapılan çok sayıdaki operasyonun neticesinde Samsun'un DEAŞ tarafından üst bölgesi olarak kullandıklarını ortaya koydu. DEAŞ operasyonlarının yanı sıra 2014 yılında yapılan anlaşma ile DEAŞ'ın destek kolu olarak eylemlerini sürdüren El-Nusra/HTŞ Terör Örgütü'ne üye olduğu için hakkında kesinleşmiş 7 yıl 8 ay hapis cezası bulunan Anıl O. isimli şahısta dün Çarşamba ilçe Jandarma Komutanlığı ile İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan başarılı operasyonla yakalandı.

 

Çarşamba ilçe Jandarma Komutanlığı ile İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerince yakalanan El-Nusra/HTŞ Terör Örgütü'ne üyesi Anıl O.'nun bir dönem Samsun Denge Gazetesi bünyesinde çalıştığı, ardında Samsun'da yayın yapan Akasyam isimli internet haber sitesinde işe başladığı ortaya çıktı. Akasyam isimli internet haber sitesinde çalışırken gözaltına alındığı daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Anıl O.'ın 7 yıl 8 ay cezaya çarptırılması nedeniyle kaçak olduğu ortaya çıktı. İstihbaratın, Anıl O.'ın Samsun'da basın kuruluşlarında çalışarak terör örgütü adına bilgi toplama görevi yürüttüğü ihtimali üzerinde durdukları öne sürülüyor.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, DEAŞ, ABD, Çarşamba, Denge Gazetesi, Akasyam, El-Nusra/HTŞ
Yorumlar
Haber Yazılımı