Haber Detayı
20 Kasım 2019 - Çarşamba 16:41
 
TKP'den Öztürk Ve Köktaş'a Sert Göndermeler
TKP Samsun İl Başkanı Belma Nur Kartal, Çarşambaya kurulmak istenen biyokütle enerji santralı lehinde açıklamalar yapan Metro Holding patronu Galip Öztürk ile AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş hakkında sert açıklamalar yaptı.
SİYASET Haberi
TKP'den Öztürk Ve Köktaş'a Sert Göndermeler

Çarşamba’da biyokütle santralinin halk yararına olup olmayacağı tartışıldığını belirten  Belma Nur Kartal, "Santrali savunanlara göre Çarşamba’ya yatırım gelecek, enerji açığı kapatılacakmış, iş ve aş imkanı yaratılacak, santral halka ve doğaya zarar vermeyecekmiş" diyerek, "Bunları kimin söylediğine bir bakalım: Çarşamba’yı yağmalamak isteyen şirketler ve onların sözcülüğünü yapan yöneticiler, vekiller, belediye başkanları ve kalemşörler. Kimin eli kimin cebinde, belli değil" dedi.

 

Galip Öztürk'e 'kaçak' göndermesi
Santralle ilgili son konuşanlardan biri de cinayete azmettirmekten müebbet hapse mahkum edildiği için Gürcistan’a kaçan firari hükümlü Metro şirketinin patronu ‘Çarşambalı’ Galip Öztürk direrek açıklamasını sürdüren Kartal, "Santrali fabrika zanneden Öztürk demiş ki 'Yatırıma karşı çıkmak ya cehalettendir ya da ihanettendir. Ben komünist kafalı bir adam değilim.' Kim cahil ve hain? Türkiye’de yatırım adı altında yıllardır bir yağma yaşanıyor. Çiftçinin elindeki toprak, devlete ait fabrikalar, enerji kurumları talan ediliyor" diye konuştu.

 

"Çarşamba halkına ihanet ediyorlar"
Geçmişte devletin ürettiği enerjinin üretim ve dağıtım şebekesi özelleştirmelerle şirketlere satıldığına vurgu yapan Kartal, "Şimdi Samsun’da evlerimize gelen şişkin faturalarla Çalık Holding’in kasası doluyor. Çarşamba’da üretilen enerji de farklı olmayacak. Maliyeti yoksul ve emekçi halka yüklenecek, şirketler zengin edilecek. Çarşamba Ovası halkın çığlığına rağmen sanayiye teslim edilip yok edilecek. Galip Öztürkgiller kendi kasalarını doldurmak için Çarşamba halkını cahil yerine koyuyor, “Santrale hayır” diyen halkı “hain”likle suçlayarak Çarşamba halkına ihanetlerini gizlemek istiyorlar" diyerek açıklamalarını sürdürdü.

 

Öztürk ve Köktaş'a zengin göndermesi
Galip Öztürk'ün santrali savunurken neden koministlere saldırdığını irdeleyen Kartal, "Neden mi? Çünkü, komünistlerin halka sunduğu bir çözüm var: Belediye meclisleri şirketlerin noteri olmaktan çıksın, halkın sesi duyulsun. Enerji şebekesi özel şirketlerin elinden alınsın, halka iade edilsin, vahşi piyasa rekabetine bırakılmasın, merkezi olarak kamu tarafından planlansın. Enerji; Oltan ve Köleoğlu gibi, Yeşilyurt gibi, Galip Öztürk, Fuat Köktaş gibi zenginlerin çıkarı için değil emekçi halkın ihtiyaçları için üretilsin. Bunun için halk, birlik olup kendi çıkarlarını savunsun" diye kaydetti.

 

"Samsun'a 8 adet santral kurulacak"
“Ben komünist kafalı bir adam değilim” diyen Öztürk'ün  malumu ilan ettiğini savunan Kartal, "Santrale karşı çıkan Çarşamba halkını 'cehalet'le aşağılayıp 'ihanet'le suçlayan bir kafa, elbette komünist bir kafa olamaz. Samsun'da tam 18 adet elektrik santrali faaliyetteyken, Çarşamba Eğercili’ye biyokütle, Çınarlık'a kömür santrali, Sefalı’ya evsel ve tıbbi atık tesisi adı altında yapım aşamasında 3, toplamda tam 8 adet daha santral kurmaya kalkanların sözcülüğünü yapan Galip Öztürkgillerin kafası patronların, santral baronlarının çıkarlarını, komünistlerin kafası ise yoksul halkın çıkarlarını düşünür" diye belirtti.

 

Santrali savunanlara satılmış göndermesi
Kartal şu şekilde devam etti: "Hangi ‘kafa’ ile düşünmesi gerektiğini Çarşamba halkı görüyor. Kimse Çarşamba halkından cahil ve hain diye söz edemez! Kimse Çarşamba halkını aptal yerine koyamaz! Türkiye Komünist Partisi Samsun İl Örgütü olarak santrali savunanlara soruyoruz: Kaça sattınız bu halkı? Santral yandaşlarına “Ben halkım, sen kimsin?” diye haykıran Çarşamba halkının talebini tekrar ediyoruz: Patronlar sussun, Çarşamba halkı konuşsun!"

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: TKP'den, Öztürk, Ve, Köktaş'a, Sert, Göndermeler,
Yorumlar
Haber Yazılımı