Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 08:21
 
Torba yasalarla esnaf rahatlıyor
Koalisyon hükümetleri döneminde esnafın derdini anlatmakta zorluk çektiğini kaydeden Samsun Esnaf Odaları Birlik Başkanı Eyüp Güler AK Parti iktidarı döneminde isteklerin bir gecede torba yasalarla hayata geçirildiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Torba yasalarla esnaf rahatlıyor

Türkiye genelinde olduğu gibi Samsun’da da esnaf sayısının çok fazla olduğunu ve çoğu kişinin bilinçsiz bir şekilde ticarete atıldığını kaydeden Başkan Güler, özellikle ticaret yapmak isteyenlerin işletme açmaları konusunda bir kriter getirilmesi gerektiğini belirtti. AK Parti iktidarı döneminde esnafın sesine kulak verildiğini ve koalisyon hükümetleri zamanında çoğu kez göz ardı edilen sorunların son 15 yıldır kısa sürede torba yasalarla çözüme kavuşturulduğunu kaydetti.  

 

Başkan Güler, “Maalesef piyasada çok sayıda esnaf var. Bazıları emekli olunca işyeri açarken bazıları ise hiç plan yapmadan hemen ticarete atılıyor. Kısa sürede ise plansız ve programsız başladığı işi batırarak kepenk kapatıyor. Aynı sektörden birçok esnaf yan yana dükkan açarken birbirlerinin işine engel oluyor. Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de buna bir kriter getirilmeli. Eğer bir vatandaş dükkan açacaksa bölgeyi iyi analiz etmeli. Hem kendi kazancı hemde çevredeki esnafın kazancını düşünmeli” diye kaydetti.  

 

Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz hafta kredi sınırlarının 150 bin TL’den 200 bin TL’ye çıkartılmasının da sevindirici olduğunu belirten Başkan Güler, “Esnafın kredi limitinin artırılması güzel bir haber. Bazı esnaf işini büyütmek için paraya ihtiyaç duyarken kredi limitlerinin azlığından dolayı istediği gibi bir çalışma yapamıyordu. İşini büyütmek isteyenler için kredi limitlerinin artırılması kaçırılmaması gereken fırsat” dedi.   AK Parti iktidarı döneminde esnafın sorunlarının dinlendiğini ve çözüm noktasında etkin çalışmaların yapıldığını kaydeden Başkan Güler, “Koalisyon hükümetleri döneminde çoğu zaman sorunlarımız dinlenmiyor, dinlense dahi çözüm noktasında çalışmalar yapılmıyordu. Kredi faizleri dahi çok yukarıdaydı. Son 15 yıldır çoğu isteğimiz anında yerine getirildiği gibi torba yasalar ile her zaman esnafın sorunlarına çare olacak çözümler konuluyor” diye konuştu.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Torba, yasalarla, esnaf, rahatlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı