Haber Detayı
29 Ağustos 2019 - Perşembe 02:02
 
Türkiye uyuşturucuyla mücadelede Avrupa’yı solladı
ASAYİŞ Haberi
Türkiye uyuşturucuyla mücadelede Avrupa’yı solladı

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezinin (EMCDDA) açıkladığı uyuşturucu raporuna göre 28 Avrupa Birliği (AB) ülkesinin bir yılda yakaladığı uyuşturucu miktarından fazlasını Türkiye tek başına yakaladı.

 

 

EMCDDA 2019 uyuşturucu raporunu yayınladı. Raporda, özellikle eroin tipi uyuşturucu madde kaçakçılığıyla mücadelede Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer alan Türkiye'nin 2017 yılında toplam 17,4 ton eroin ele geçirdiği kaydedildi.

 

Ayrıca, Türkiye'de 2017 yılında ele geçirilen toplam 6,6 ton amfetaminin AB üyesi ülkelerin toplam ele geçirdiğinden (6,4 ton) fazla olduğu görüldü.

 

Türkiye'de aynı şekilde 2017 yılında toplam 658 kilogram metamfetamin maddesi güvenlik güçlerince tespit edilirken, bunun AB üyesi ülkelerin toplamında ele geçirilen metamfetamine (662 kilogram) yakın olduğu kaydedildi.

 

Son olarak raporda, Avrupa'da 55 yeni tür uyuşturucu maddenin ortaya çıktığı bilgisi paylaşıldı.

 

Yayınlanan rapora göre Türkiye uyuşturucuyla mücadelede AB ülkelerine fark atarken, Türkiye'de ise uyuşturucuyla mücadelede Samsun en başarılı 3 il arasında olduğu biliniyor. Bu başarının altındaki neden olarak Samsun'un son yıllarda yeni uyuşturucu güzergahı olarak kullanılmaya başlanması ve uluslararası arena büyük uyuşturucu kaçakçısı olarak tanınan iki ismin Samsunlu olmasından kaynaklı olduğu belirtiliyor.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Türkiye, uyuşturucuyla, mücadelede, Avrupa’yı, solladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı