Haber Detayı
25 Kasım 2019 - Pazartesi 19:11
 
TÜYAP Samsun Gıda Fuarına Büyük İlgi Gördü
TÜYAP Samsun’da geçtiğimiz hafta 4.’sünü gerçekleştirdiği Gıda Fuarına ilgi büyük oldu.
EKONOMİ Haberi
TÜYAP Samsun Gıda Fuarına Büyük İlgi Gördü

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından T.C.  Tarım ve Orman Bakanlığı, T.C. Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, KOSGEB, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Türkiye Gıda İşverenleri Sendikası (TÜGİS), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED), Karadeniz Perakendeciler Birliği (KARADENİZ PERDER), Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği (KATİD), Karadeniz Aşçılar ve Turizm Birliği (KATBİR)’in destekleri ve işbirlikleri ile hazırlanan Samsun Gıda 2019 4. Gıda, İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistiği Fuarı, 21 - 24 Kasım 2019 tarihlerinde gıda profesyonellerini TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde bir araya getirdi.


Ortak Yatırım Görüşmeleri Gerçekleşti
Türkiye ekonomisinin en dinamik sektörlerinden olan gıda sektörü; üretim değeri, istihdama sağladığı katkı ve ihracat performansı bakımından ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Samsun Gıda Fuarı 2019, gıda sektöründe öncülerin yer aldığı, tüm Karadeniz Bölgesi’nden katılımcılar ile ürün kapsamını çeşitlendirmeyi, bu ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi için gelişmiş teknolojilerle bölge genelinden gelen ziyaretçileri tanıştırmayı ve bölge işletmelerinin ihracat ağını genişletecek lojistik destek konularında önemli adımlar atılmasına zemin hazırladı. Fuar; gıda sektöründeki üreticiler ile oteller, zincir marketler, restoranlar ve catering firmalarının ticari ilişkilerini genişletecek, güçlendirecek, yeni alternatifler bulabileceği bir ortam sundu.

 

EDT ve HORECA Fuarı
Samsun 4. Gıda Fuarı, Karadeniz Bölgesi'ndeki gıda sektörünün temsilcilerini bir araya getirdi. Fuarda ev dışı tüketim grupları, süpermarket zincirlerinin tepe yöneticileri, gıda ve içecek perakendecileri, oteller, yerel marketler ve toplu tüketim yapan her türlü kuruluşun yöneticilerini sektördeki yenilikleri takip etmeleri amacıyla katılımcı firmalarla buluşturuldu. Endüstriyel mutfak, otel ile kafeteryaların masa üstü ekipmanları ve hijyen ekipmanları satışını gerçekleştiren firmalar da fuarda yer aldı.

 

Yöresel Ürünler Özel Alanı
Bu sene ilk defa fuarda yöresel ürünler özel alanı oluşturularak doğrudan tüketiciye ulaşılması sağlandı. Alıcı ve satıcılar buluşturularak bölgenin lezzetleri halkın beğenisine sunuldu. Yöresel ürün pazarı canlandırılarak, yerinde istihdama, yerel ekonomiye ve yörelerin tanıtımına katkı sağlandı. Ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. 

 

“PERDER ve Süpermarket Yöneticilerinden Oluşan Alım Heyeti ” Ürünleri İnceledi
Karadeniz PERDER’ in  (Türkiye Perakendeciler Federasyonu – Karadeniz ) önderliğinde İstanbul, Kastamonu, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Sinop, Amasya, Tokat, Çorum ve Samsun’dan fuara gelen süpermarket ve market zincirlerinin sahipleri 100' e yakın alım heyeti ziyaret etti. Firmalar tarafından yoğun ilgiyle karşılanan market sahipleri ve yurt içi heyetleri fuardan memnun kaldıklarını ve her türlü ürünle ilgili önemli bağlantılar yaptıklarını ifade ettiler.

 

TAFED Üyesi Aşçılar Fuar Boyunca Karadeniz Mutfağını Tanıttılar
22 farklı ilden gelen Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ve Karadeniz Aşçılar ve Turizmciler Birliği (KATBİR) üyesi aşçılar tarafından fuar süresince her gün farklı bir Karadeniz ilinin özel lezzetlerini, fuar alanında oluşturulan ‘Gastronomi Mutfağı Özel Alanı’nda' ilgililer ile buluşturuldu. Gıda Fuarı’nda ayrıca madalyalı aşçılar, genç aşçılara workshoplar düzenledi. Otel, restoran ve fastfood zincirlerinin aşçı başları ve Aşçılar Federasyonu da fuarda yer aldı.

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Samsun, TÜYAP, Fuar
Yorumlar
Haber Yazılımı