Haber Detayı
08 Nisan 2019 - Pazartesi 07:22
 
Usta'yı Öztürk mü destekledi?
MHP'den ihraç edilmesinin ardından Samsun Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Erhan Usta'nın, seçim çalışması boyunca büyük harcamalar yaptığı bilinirken, masrafları kimin karşıladığı sorusuna açıklama getiremeyen Erhan Usta'yı seçimlerde yurtdışında kaçak olan Galip Öztürk'ün finanse ettiği iddia ediliyor.
SİYASET Haberi
Usta'yı Öztürk mü destekledi?

Türkiye'de eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kurma hazırlığında olduğu yeni partide yer alacağı iddia edilen eski Bakan Ali Babacan'ın ekibinden olduğu öne sürülen Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta 31 Mart Yerel Seçimlerden kısa süre önce MHP'den ihraç edilmişti. İhraç gerekçesi olarak ise kamuoyuna "Cumhur İttifakı Ruhuna Aykırı Davranışları" olarak yansıtılmıştı.

 

MHP'den ihraç edilmesi üzerine Erhan Usta Samsun'dan Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmuştu. Seçimlerde Cumhur İttifakı adayı Mustafa Demir ve Millet İttifakı Adayı Hayati Tekin'den fazla harcama yaptığı bilinen Erhan Usta'nın yapmış olduğu harcamaların kaynağı kamuoyunda merak uyandırmaya devam ediyor. Para kaynağıyla ilgili isim vermeyen Erhan Usta, "Gönüllü vatandaşların desteği" açıklaması yapmakla yetindiği biliniyor.

 

Samsun'da bir çok MHP'li Erhan Usta'nın yapmış olduğu yüksek harcamalar karşısında, "MHP'den 3 dönem Samsun milletvekili adayı oldu. Son genel seçimlerde seçim aracına benzin koymaması üzerine 3 gün seçim aracı çalışamamış ve aracın benzini Bafra MHP İlçe Teşkilatı tarafından doldurulmuştur. O dönem yerel seçimlerde yaptığı çalışmanın yarısını yapsaydı, MHP seçimlerden çok rahat 2. milletvekilini çıkarırdı. O gönüllüler 3 dönem neredeydi?" eleştirilerini yapıyor.

 

 

Erhan Usta her ne kadar seçim masraflarının gönüllüler tarafından karşılandığını iddia ediyor olsa dahi, kamuoyunda seçimlerde Erhan Usta'yı adam öldürmeye azmettirme gerekçesiyle almış olduğu hapis cezası yüzünden Gürcistan'da kaçak olan Metro Holding patronu Galip Öztürk'ün finanse ettiği iddia ediliyor. Buna delil olarak ise Galip Öztürk'e yakınlığıyla bilinen Ayvacıklı Avcı soy isimli aile ile Öztürk'ün şirketinde müdürlük yapmış olan Necmi Çamaş'ın seçim boyunca Erhan Usta'ya verdikleri destek olarak gösteriliyor.

 

Erhan Usta'nın seçimlerde yapılan harcamalar konusunda bir açıklık getirememesi, kamuoyunda "Proje aday" söylemlerinin gündeme gelmesine neden oluyor. Türkiye'de yeni partinin kurulması durumunda Erhan Usta'nın yeni partiye geçeceğine kesin gözle bakılırken, oluşan tabloya göre Galip Öztürk'ün yeni partiyi finanse edecek işadamlarından olacağı gündeme geliyor. AK Parti döneminde sürekli almış olduğu hapis cezaları yüzünden yurtdışında kaçak yaşamak zorunda kaldığı bilinen Galip Öztürk'ün bu nedenle AK Parti'ye kırgın olduğu öne sürülüyor.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, MHP, Erhan Usta, Galip Öztürk, Gürcistan, Ali Babacan, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu
Yorumlar
Haber Yazılımı